Demonstranti se na náměstí Syntagma, které je častým místem protestů, scházeli během odpoledne a k večeru, kdy jich bylo několik tisíc, se atmosféra přiostřila.

Svědek agentuře Reuters řekl, že řada demonstrantů s kápěmi na hlavách házela po policistech zápalné lahve a další předměty. Policisté se snažili rozptýlit dav granáty se slzným plynem.

Policisté radikální demonstranty rozháněli slzným plynem.

Policisté radikální demonstranty rozháněli slzným plynem.

FOTO: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Parlament by měl hlasovat o zákonech snižujících náklady řeckého důchodového systému, který je jedním z nejnákladnějších v Evropě. Návrhy na škrty v důchodových platbách spolu se zvýšením odvodů zaměstnanců a živnostníků do penzijního systému však vyvolaly odpor odborů a profesních skupin. Od pátku v Řecku pořádají odbory třídenní generální stávku. [celá zpráva]

Těsná parlamentní většina

Koaliční vláda Alexise Tsiprase má v parlamentu většinu pouhých tří hlasů. Schválení reformy důchodového systému je jedním z požadavků věřitelů, jejichž zástupci jednají v Řecku s přestávkami od ledna o klíčové revizi třetího záchranného programu z loňského léta.

Dokončení revize je podmínkou pro to, aby eurozóna Aténám uvolnila další úvěry ve výši přes pět miliard eur. Peníze Řekové potřebují zejména na červencovou splátku dluhů vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance.

Před parlamentem se sešly stovky demonstrantů.

Před parlamentem se sešly stovky demonstrantů.

FOTO: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Ministři financí zemí eurozóny se v pondělí mimořádně scházejí v Bruselu k další diskusi o záchranném programu pro Řecko.

Už týdny dávají představitelé Evropské unie najevo, že dohoda na reformách je v zásadě dosažena a že zbývá dotáhnout jen některé drobnosti. Věřitelské instituce se však neshodují mezi sebou, především v otázce potřeby a rychlosti otevření diskuse o restrukturalizaci řeckého dluhu.