Dvoudenní stávku svolaly největší soukromé a veřejné odbory v zemi. Podle agentury Reuters se zastavil provoz v docích, nefunguje veřejná doprava a státní úředníci spolu s novináři nepracují. Nefungují ani městské služby. Ke stávce se připojili i lékaři a zdravotníci. Právníci stávkují už měsíce. Trajekty nepoplují až do úterý, dodala AP.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Nedělní dříve avizovaná stávka se koná v den, kdy se bude hlasovat o novele penzijního systému, kterou Řekové odmítají. „(Řecká vláda) se snaží dokázat euroskupině, že je dobrým studentem, přitom ale ničí řecký systém sociálního zabezpečení,” uvedly odbory s odkazem na nadcházející pondělní schůzku ministrů financí zemí platících eurem, před kterou vláda prosazuje schválení klíčových změn, aby dosáhla na další půjčku.

Kvůli stávce nevypluly ani trajekty.

Kvůli stávce nevypluly ani trajekty.

FOTO: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Do července bez peněz

Předlužené Řecko musí pro získání dalších miliard eur z třetího záchranného balíku prokázat, že úspěšně plní podmínky úvěrového programu. Atény doufají, že připravované změny důchodového a daňového systému věřitele o řeckých pokrocích přesvědčí.

Řecko další peníze potřebuje. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v minulých týdnech upozornil, že pokud nebude shoda do května, hrozí zemi bankrot, protože do července již nebude mít dostatek peněžních prostředků na splácení dluhů.