„Kandidaturu schválí vláda a oficiální dopis s nominací odešle do newyorského sídla OSN,“ tvrdí Pravda.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

S odvoláním se na nejmenovaný zdroj z prostředí nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Pravda tvrdí, že s nominací Lajčáka čekal kabinet na schválení svého programového prohlášení parlamentem. To se stalo minulé úterý.

Možnou kandidaturu Lajčáka naznačoval slovenský premiér Robert Fico už na předvolebních mítincích své strany. Lajčák stál v čele slovenské diplomacie i v předešlé jednobarevné vládě strany Směr a svůj post obhájil i v současném koaličním kabinetu.

Deset kandidátů

Současnému generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi mandát vyprší letos v prosinci. O post šéfa OSN se spolu s Lajčákem bude ucházet deset kandidátů.

Generální tajemník OSN pan Ki-mun

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

FOTO: Brendan Mcdermid, Reuters

Až sedm z nich je z východní Evropy. Není vyloučeno, že o tento post zabojuje také bývalý slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš, který je v současnosti šéfem mise OSN v Iráku.

Pravda upozornila, že v poslední době se ozývají hlasy, že v čele OSN by měla být žena.

Ve hře jsou Irina Bokovová, Bulharka, která řídí UNESCO, Natalia Ghermanová z Moldavska, která vedla tamní resort diplomacie, Vesna Pusičová, která zastávala stejný post v Chorvatsku a nyní působí jako místopředsedkyně parlamentu a bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková.

Posledně jmenovaná má údajně největší šance uspět.