„Mým cílem bylo pochopit, co se jim (zradikalizovaným muslimům. pozn. red.) odehrává v hlavách. Jedním z hlavních ponaučení bylo zjištění, že vůbec nejde o islám. Ani o boj za lepší svět. Jsou to ztracení, frustrovaní, sebevražední a snadno manipulovatelní mladíci,“ řekl agentuře AFP Ramzi, který pracuje pro francouzskou televizi Canal+.

K tomu, aby se dostal mezi islamisty, stačilo novináři muslimského původu, aby prošel Facebook a zareagoval na několik fanaticky vyznívajících příspěvků.

Po internetové komunikaci se autor dokumentu nazvaného „Alláhovi vojáci” setkal s mužem, jenž se představil jako emír Usáma. Byl to on, kdo vymýval mozek asi desítce mladíků. Nijak se netajil tím, že cílem buňky, kterou vede, je zabít co nejvíc bezvěrců.

Odpal se do ráje

Emír francouzsko-tureckého původu autora dokumentu, který bude ve Francii odvysílán v pondělí večer, nabádal k sebevražednému atentátu.

„Pojď, bratře, vydej se do ráje. Naše ženy tam čekají spolu s anděly služebníky, “ tvrdil prý verbíř.

Kromě žen a andělů prý mučedníky v ráji čeká také okřídlený kůň ze zlata a rubínů.

Totéž emír tvrdil všem mladíkům. Někteří ze skupiny se podle Sajída Ramziho narodili do muslimské rodiny, jiný konvertovali. Jedno však mají společné.

„Měli tu smůlu, že se narodili v době existence Islámského státu. Je to opravdu smutné. Jedná se o mladíky, kteří něco hledají a našli tohle,“ míní novinář.

Policisté neumějí arabsky

Podle dalšího novináře vystupujícího pod falešným jménem Marc Armone, který se na přípravě dokumentu také podílel, policisté nezvládají sledovat elektronickou komunikaci teroristů.

„Obnažili jsme skutečnost, že v jejich řadách nejsou lidé vládnoucí arabštinou. Používají Google překladač,“ prozradil Armone magazínu Télérama.

Verbíři a bojovníci Islámského státu podle dvojice novinářů využívají komunikační aplikaci Telegram. Ta sice umožňuje šifrování zpráv, ale nedisponuje takovou úrovní zabezpečení, aby ji zpravodajci nemohli prolomit.

Dalším problémem je podle Armona fakt, že francouzská policie a tajné služby  sice radikály do značné míry monitorují, ale nejsou schopni do jejich buněk infiltrovat. Nemají na to dost lidí. Armone nicméně bez dalších podrobností potvrdil, že policie už v souvislosti s přípravou útoků zatýkala.

Podle AFP byl zatčen mimo jiné Usáma, vůdce skupiny. Turecká policie ho zadržela při snaze dostat se do Sýrie a vyhostila ho zpátky do Francie. Tam skončil na pět měsíců za mřížemi.