„Disponuje inteligencí vysypaného popelníku. Je úplně dutý. Dokonalý příklad generace Grand Theft Auto, která si myslí, že žije ve videohře,“ řekl advokát Mary.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

S Abdeslamem se viděl zhruba osmkrát. Pokaždé s ním mluvil asi dvě a půl hodiny. O svém někdejším klientovi mluvil nebývale otevřeně.

„Zeptal jsem se ho, zda si přečetl korán. Odpověděl, že četl jeho interpretace na internetu. Pro slabomyslné je to perfektní, internet je maximum toho, co dokážou pochopit,“ nebral si servítky v rozhovoru pro Libération.

Abdeslam se podle policie v minulosti dopustil několika blíže neupřesněných drobných přečinů, které ho nakonec dostaly na měsíc do vězení. V letech 2009 až 2011 se živil jako mechanik v bruselské dopravní společnosti, odkud byl ale nakonec propuštěn kvůli špatné pracovní morálce.

Užíval si v Amsterdamu

To, jak se z drobného kriminálníka stane islámský fanatik, ale není jasné ani Marymu.

„Ještě před rokem a půl pařil v amsterdamských klubech. Napadá mě jediné vysvětlení - propaganda na internetu, která vyvolává dojem, že jsou muslimové oběťmi nespravedlnosti,“ zauvažoval.

ČTĚTE TAKÉ
Flirtovali, pili, kouřili, flámovali. Atentátníci z Paříže žili život naplno, dokládá video

Abdeslam ale může mít podle Maryho pro vyšetřovatele cenu zlata. „Spolupracuje, komunikuje, nevyužil svého práva nevypovídat. Bude zajímavé sledovat, co vyšetřovatelům řekne,“ dodal.

Chce spolupracovat

Šestadvacetiletý Abdeslam se měl podle policejní verze 13. listopadu odpálit v centru Paříže spolu s bratrem a dalšími atentátníky. Podle všeho se ale zalekl a utekl. Na masakru 130 lidí se tak přímo nepodílel. [celá zpráva]

Zadržen byl o čtyři měsíce později v Bruselu, jen několik dní před tamními teroristickými útoky, na jejichž přípravě se mohl také podílet. Jedna z vyšetřovacích verzí mluví o tom, že útočníci atentáty urychlili v obavě, že je Abdeslam pomůže odhalit.

Ve středu byl Abdeslam na žádost Paříže vydán do Francie. [celá zpráva]

Jeho nový advokát Frank Berton se již nechal slyšet, že se mladík hroutí a netrpělivě očekává možnost navázat spolupráci s francouzskými vyšetřovateli.

Úřady Abdeslama ve středu navečer obvinily z terorismu, podílu na vraždách a z nedovoleného nakládání se zbraněmi a výbušninami.