„Vojenské úřady dosud neumožnily přístup na pole. Musí vydat povolení,“ řekl stanici Svobodná Evropa zemědělec Viktor Rjabčenko, který hospodaří nedaleko města Mariupol.

Podle stanice se v oblasti Donbasu nachází více než 50 000 nastražených min nebo nevybuchlé munice a ani tam, kde úřady vydají zemědělcům povolení, není bezpečnost zaručena. „Čtyři traktoristé už padli za oběť,“ poznamenal Rjabčenko.

Úřady před čtyřmi měsíci ustavily speciální jednotku Baltik, která má oblast zbavit min. Za tu dobu její příslušníci našli přes 500 druhů min a nevybuchlé munice. Je to náročná a riskantní práce. „Obvykle bývá pod minou ještě druhá. Je to takové překvapení, kterému ženisti říkají MS-3. Je umístěna naspod vrchní miny a vybuchne, když se snažíte tu horní minu odstranit,“ řekl jeden z pyrotechniků.

Východní Ukrajina je zaminovaná

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Podle představitelů samozvané Doněcké republiky ukrajinská armáda „totálně“ zaminovala místa pod svou kontrolou. Separatisté se ale podle vlády zachovali úplně stejně. Statistiky ukrajinského ministerstva vnitra uvádějí, že kvůli minám na Donbasu přišly v uplynulém roce o život desítky lidí. Oběti jsou na obou stranách.