Hlavní obsah

Obama se zastal Evropské unie: Jste sjednocení a všestranní

Hannover
Aktualizováno

Americký prezident Barack Obama při svém projevu v Hannoveru hájil ideu sjednocené Evropy v Evropské unii i rovná práva všech lidí na celém světě. Přiznal ale také, že uprchlíci mohou představovat problém, a varoval před populistickými politiky.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Americký prezident Barack Obama v Hannoveru

Článek

„Někteří zpochybňují, jestli může ekonomická integrace Evropy vydržet, jestli by nebylo lepší se rozdělit a opět vrátit mezi národy a státy hranice,“ řekl Obama.

„I v USA se mnoho lidí potýká s dopady nejhorší ekonomické krize. Pociťujeme, že základní trendy, které probíhají dlouho – globalizace, automatizace –, v některých případech snížily zaměstnanost a pozici zaměstnanců. Pro mnoho lidí je dnes velmi těžké udržet se na nohou. To se děje v Evropě a něco z toho i v USA a v mnoha pokročilých ekonomikách,“ upozornil Obama.

„To nejde ignorovat a vyžaduje to řešení od těch, kdo jsou u moci. Pokud tyto problémy nevyřešíte, začnou se objevovat ti, kteří se snaží využít těchto strachů k destruktivním účelům,“ dodal.

To, čeho jste dosáhli, že více než 500 miliónů lidí z 28 zemí, kteří hovoří 19 jazyky, je v jedné unii, to je jeden z největších politických a ekonomických úspěchů naší doby.“
Barack Obama, prezident USA<br/>

Americký prezident varoval před populisty: „Snaží se svalovat své problémy na jiné, kteří se modlí jinak, ať už jsou to imigranti, muslimové. Roste netolerance v našem světě. Slyšíte hlučné hlasy, které na sebe strhávají pozornost.“ Citoval přitom irského básníka Williama B. Yeatse, že ti nejhorší mají sílu.

Obama také varoval před otočením kormidla v Evropě: „To, co se stane na tomto kontinentě, bude mít důsledky pro lidi na celém světě. Pokud se začne zpochybňovat pokrok, kterého bylo dosaženo za několik desetiletí, pak nemůžeme čekat, že ten progres, který začíná na mnoha místech na světě, může pokračovat.

Jednotná Evropa

Obama zdůraznil, že Evropa představuje vzor: „Dnes jsem přišel sem, abych řekl, že Spojené státy a celý svět potřebují silnou a prosperující jednotnou Evropu. Možná potřebujete někoho zvenku, někoho, kdo není z Evropy, aby vám připomněl, čeho jste dosáhli. Ten pokrok pochází z Evropy z osvícenství.“

Americký prezident připomněl, že „ten pokrok, nešel přímou cestou“. Poukázal na dvě světové války: „Ale z ruin, které zanechala druhá světová válka, lidé vybudovali organizace, které tomuto měly zabránit.“

Zmínil OSN s její chartou i Světovou banku. „Musíme si pamatovat, že trajektorie, po které se ubírá naše historie za posledních padesát let, je skutečně úžasná, na celém světě stoupá tolerance, je stále víc příležitostí pro ženy a lesby i gaye, protože zatlačujeme bigotnost.“

Nadávat na Brusel

„Konflikty od Jižního Súdánu přes Sýrii po Afghánistán vyhnaly milióny lidí, aby hledali bezpečí Evropě. Kvůli tomu jsou lidé ochotni přecházet pouště, plout na chatrných kocábkách v naději, že jejich děti budou moci využívat těchto výdobytků.“

My se od vás nemůžeme odříznout, naše ekonomiky jsou prorostlé, naše kultury jsou prorostlé
Barack Obama, prezident USA

„Dnes sem lidé chtějí právě proto, že jste vybudovali něco skvělého. Silná a jednotná Evropa, jak řekl Adenauer, je nezbytnost pro nás všechny, pro Spojené státy, protože my se od vás nemůžeme odříznout, naše ekonomiky jsou prorostlé, naše kultury jsou prorostlé. Viděli jste reakci Američanů na Paříž a Brusel,“ dodal Obama s tím, že Amerika stojí na evropských tradicích.

Americký prezident ale vyjádřil i pochopení pro odpor k hegemonii Bruselu: „Jako Američan vím, že nemáme vládu rádi. Chápu, jak musí být jednoduché nadávat na Brusel a stěžovat si. Ale nezapomeňte, že každý z vašich členů je demokratický stát. To, čeho jste dosáhli, že více než 500 miliónů lidí z 28 zemí, kteří hovoří 19 jazyky, je v jedné unii, to je jeden z největších politických a ekonomických úspěchů naší doby.“

Nezapomínejte, kdo jste. Jste Němci, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Lucemburčané a také Britové, kteří založili Unii. Jste Češi a Slováci, kteří uskutečnili sametovou revoluci
Barack Obama, prezident USA

Obama ale současně varoval před nebezpečím zvenčí, jaké představují nejen populisté a zpátečníci, toužící po návratu k etnocentrismu a klanům, ale také Rusko, které anektovalo část Ukrajiny.

Závěrem Obama Evropanům vzkázal: „Nezapomínejte, kdo jste. Jste Němci, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Lucemburčané a také Britové, kteří založili Unii. Jste Češi a Slováci, kteří uskutečnili sametovou revoluci.”

Související témata:

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Americký prezident Barack Obama

Foto: Profimedia.cz

Překladatelé Komise organizují soutěž Juvenes Translatores od roku 2007.

Dále připomněl úspěchy Maďarů, Estonců, Lotyšů a Litevců a pokračoval: „Jste Berlíňané, kteří strhli zeď. Jste Londýňané a Madriďané, kteří čelili terorismu. Jste obyvatelé Paříže, kteří se po teroristických útocích chystají znovu otevřít Bataclan.” „To je to, co jste. Jste sjednocení a všestranní,” připomněl Obama.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám