Jedenatřicetiletý Abrini, který je belgicko-marockého původu, byl dopaden v Anderlechtu. Byl na seznamu nejhledanějších osob.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Podle ní se nyní dále prověřuje, zda tento Belgičan marockého původu není i tajemným "mužem v klobouku" z březnových atentátů na bruselském letišti. Zatčeni dnes byli další tři lidé, uvedl mluvčí prokuratury na tiskové konferenci.

Podle agentury Reuters může být Abrini právě oním třetím neidentifikovaným mužem, který vezl nálože na bruselském letišti. V pátek byly zveřejněny nové fotografie muže v klobouku.

Trojice podezřelý na záběru letištní kamery. Dva muži vlevo měli útoky spáchat, po třetím muži – v bílém plášti – se pátrá

Trojice podezřelých z letiště na záběru letištní kamery. Dva muži vlevo útoky spáchali, po třetím muži – v bílém plášti – se pátrá.

FOTO: Handout, Reuters

Abrini doprovázel před atentáty do Paříže Salaha Abdeslama, který jako jediný útoky v Paříži přežil, když se neodpálil. Kamera ho zachytila 11. listopadu 2015 v u benzínové stanice v Ressons severně od Paříže, jak řídil Renault Clio, který byl použit během atentátů v Paříži. O pár hodin později byli oba zpátky v Bruselu, přijeli cliem a seatem.

Abdeslam zmíněným cliem vezl v den útoku atentátníky, kteří se odpálili u fotbalového stadiónu. Seat použila skupina, která střílela na restaurace.

Podle VRT byl zatčen v pátek i další podezřelý Osama K., který je spojován s útoky v bruselském metru. Zřejmě jde o člověka, který byl v den útoků v Bruselu spatřen u stanice Pétillon. Tento muž měl vazbu na Khalida El Bakraouiho, který se odpálil na stanici bruselského metra Maalbeek.

Atentáty v Belgii spáchané 22. března měly 32 oběti.

Tajemná role Abriniho

Podíl Abriniho na pařížských útocích, při kterých teroristé zabili 130 lidí, je nejasný. Jeho příbuzní tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice.

Abriniho mladší bratr v roce 2014 zahynul v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem, který byl zřemě hlavou skupiny. Byl zabit při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

Abrini byl od dětství kamarádem Salaha Abdeslama, který byl nedávno také zatčen.