V pondělí začalo Řecko vracet uprchlíky do Turecka na základě dohody EU s Ankarou. První den se návrat týkal 202 běženců, z nichž většina byla z Pákistánu a Afghánistánu. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

V úterý ani ve středu se tímto směrem neuskutečnil žádný přesun, další skupina asi 200 migrantů měla podle původních odhadů být deportována do Turecka v pátek. Ani tento přesun se ale neuskuteční a pauza ve vracení uprchlíků potrvá asi dva týdny, ohlásila řecká diplomacie.

Jako důvod pozastavení deportací uvádí agentury mimořádné zvýšení žádostí o azyl, s nímž se nyní potýkají řecké úřady.

Naučili se žádat o azyl

Podle regionální guvernérky pro řecké ostrovy v Egejském moři Christiany Kalogirosové totiž teď skoro všichni nově příchozí žádají o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nové legislativy trvá vyřízení žádosti o azyl včetně odvolání zhruba devět dní.

Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připluli do Řecka z Turecka a nepožádali v zemi o azyl nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka asi 6000 běženců.

Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Přesuny do zemí EU rovněž začaly v pondělí, kdy jen do Německa bylo posláno 78 Syřanů z Turecka. Z řeckých ostrovů do Turecka ale byli v pondělí přepraveni jen dva Syřané.

Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 53 tisíc běženců, kteří se tam nahromadili poté, co země na takzvané balkánské trase začaly v únoru omezovat přechod migrantů přes svá území a nakonec cestu uzavřely. Loni přes ni přišlo do Evropy přes milión lidí.