„Přijali jsme je s otevřenou náručí a srdcem, poskytli jim nový byt s kompletním vybavením. Zajistili jim stravování. Dětem i rodičům jsme pomohli při výuce polštiny a hledali pro ně zaměstnání,“ řekl serveru Natemat.pl kněz Ryszard Adamczyk ze západopolského města Srem nedaleko Poznaně.

„Vypadalo, že se u nás cítí dobře. Jedné noci ale odešli bez jediného slova. Ostatně jako většina syrských rodin, které nedávno přišly do Polska,“ řekl rozhořčený listu Rzeczpospolita.

Zbylo jich méně než pětatřicet

Koncem roku podle polského deníku zůstávalo na území Polska už jen 35 syrských křesťanů z původních 160. Nyní jich je tam patrně ještě méně.

Příchod syrských křesťanů za lepším životem zorganizovalo občanské sdružení Estera za přispění státu. Podle původního plánu se mělo do Polska přemístit celkem 1500 syrských křesťanů. I sdružení přístup Syřanů zklamal.

„Nemuseli do Evropy po moři, neriskovali životy a ani neskončili v utečeneckých táborech jako jiní migranti. Do Polska jsme je přepravili leteckým speciálem, potom jim poskytli bezpečné a důstojné podmínky. Ale ani to evidentně nestačilo, aby nešli dál,“ řekl mluvčí nadace Przemyslaw Kawalec.