Faktem je, že bruselští teroristé projevovali o jaderné elektrárny zájem. Bratři Khalid a Brahim Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na letišti a v metru v Bruselu, sledovali šéfa belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN) a natáčeli si ho skrytou kamerou.

Čtěte také
ON-LINE reportáž ze situace v Bruselu po explozích na letišti a v metru
Tohle už je válka, ale nebuďme schovaní, zní z Bruselu
Belgie zná útočníky z letiště. Jde o hledané bratry a komplice Abdeslama
Kdybych ještě kouřil, mohlo být po nás, říká Čech, který těsně unikl explozi v Bruselu
Islámský stát se přihlásil k útokům v Bruselu
Viděli jsme těla bez nohou. Svědci popsali hrůzu po výbuších v Bruselu
Bruselské atentáty ukázaly na slabiny belgických bezpečnostních sil
Už se necítím v bezpečí. Útočník z bruselského letiště nechal v počítači vzkaz
Autorka ikonického snímku z bruselských atentátů: Jako novinářka tohle musím fotit
V bytě bruselských atentátníků našli chemikálie a těžko detekovatelné výbušniny 

Vyšetřovatelé se domnívají, že tato aktivita bratrů byla jen přípravou pro jeho únos, aby si na něm vynutili přístup do belgických jaderných zařízení. „Teroristická buňka naivně věřila, že ho bude moci využít k průniku do laboratoře a tam získat nukleární materiál k výrobě bomby,“ řekl vyšetřovatel Claude Moniquet.

Policejní zátahy na buňky islamistů a zavedení přísnějších bezpečnostních opatření v jaderných elektrárnách teroristy donutily, aby své plány přehodnotili, respektive opustili, domnívají se vyšetřovatelé. Útoky místo toho provedli na stanici metra Maelbee a na letišti Zaventem, tedy na místech, kde nebyly tak přísné bezpečnostní kontroly. Zahynulo přes třicet lidí, dalších 260 bylo zraněno.

Pokud by se teroristům podařilo jejich plány uskutečnit a zaútočit na belgická jaderná zařízení, vedlo by to ke katastrofě. Elektrárny stojí v hustě obydlené oblasti, nedaleko hranic s Německem.