Fotografie podezřelé trojice unikla do médií, police její autentičnost potvrdila a později potvrdila i to, že mají lidé na snímku spojitost s atentátem.

Čtěte také
ON-LINE reportáž ze situace v Bruselu po explozích na letišti a v metru
Tohle už je válka, ale nebuďme schovaní, zní z Bruselu
Belgie zná útočníky z letiště. Jde o hledané bratry a komplice Abdeslama
Kdybych ještě kouřil, mohlo být po nás, říká Čech, který těsně unikl explozi v Bruselu
Islámský stát se přihlásil k útokům v Bruselu
Viděli jsme těla bez nohou. Svědci popsali hrůzu po výbuších v Bruselu
Bruselské atentáty ukázaly na slabiny belgických bezpečnostních sil
Už se necítím v bezpečí. Útočník z bruselského letiště nechal v počítači vzkaz
Autorka ikonického snímku z bruselských atentátů: Jako novinářka tohle musím fotit
V bytě bruselských atentátníků našli chemikálie a těžko detekovatelné výbušniny 

Na fotografii jsou tři muži, jak tlačí zavazadlové vozíky v odbavovací hale letiště. Dva vlevo zřejmě spáchali atentát na letišti. Na rukou mají rukavice, pod nimiž se mohla skrývat spoušť. Třetí má na hlavě čepici, možná proto, aby se nedal snadno identifikovat.

Belgická policie zveřejnila fotografii muže, po němž pátrá.

"TERORISMUS - Podezřelý k identifikaci. Policie se snaží zjistit totožnost tohoto člověka. Je podezřelý ze spáchání atentátu na letišti Zaventem v úterý 22. března 2016. Pokud poznáváte tuto osobu nebo pokud máte informace o tomto útoku, obraťte se na vyšetřovatele prostřednictvím bezplatného telefonního čísla 0800 30 300. Diskrétnost je zaručena," uvádí se v policejní výzvě.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Policie spekuluje, že je na útěku, na letišti byl nalezen odhozený pás s výbušninou, který byl zničen při řízené explozi stejně jako později nalezená nevybuchlá bomba. Je možné, že jeden atentátník se na poslední chvíli rozhodl nezaútočit.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři ošetřují zraněné na chodníku před stanicí metra

Podle belgického federálního prokurátora Frederika Van Leeuwa nejméně v jednom případě útočil v odbavovací hale sebevražedný atentátník. Jeden z útočníků byl nalezen na místě útoku mrtev s kalašnikovem a nevybuchlým opaskem plným výbušnin. Svědci hovořili o tom, že po výbuchu zněla v hale střelba.

Šrapnelová bomba

Nejméně jedna z náloží, které použili atentátníci při útoku na bruselském letišti, obsahovala i velké množství hřebíků. Podle televize VTM to vyplývá z povahy zranění lidí, kteří byli po incidentu převezeni do nejbližších nemocnic.

Policistka na bruselském letišti po teroristickém útoku vybízí cestující, aby opustili halu, kde došlo k atentátu.

Policistka na bruselském letišti po teroristickém útoku vybízí cestující, aby opustili halu, kde došlo k atentátu.

FOTO: Ralph Usbeck, ČTK/AP

Lékař Marc Decramer z nemocnice Gasthuisberg v Lovani řekl, že ošetřil 11 lidí s vážnými zraněními, tři z nich byli v kritickém stavu. Podle Decramera zranění utrpěli četné zlomeniny a hluboké rány způsobené vymrštěným sklem zřejmě z vyražených oken a hřebíky. To by naznačovalo, že bomba byla ukryta v zavazadle, které před sebou atentátníci tlačili.

Očití svědci útoku na letišti sdělili, že mnoho zasažených utrpělo zranění v oblasti dolních končetin. Některým exploze zcela, jiným téměř amputovala jednu či obě nohy.

Zraněný muž po teroristickém útoku na bruselském letišti

Zraněný muž po teroristickém útoku na bruselském letišti

FOTO: Handout, Reuters

Podobné následky měl například výbuch podomácku vyrobené bomby z tlakového hrnce při bostonském mezinárodním maratonu v červnu 2013, která také explodovala u země.

Další atentát byl spáchán o 79 minut později na stanici metra Maalbeek. Výbuch rozerval prostřední vagón třívozové soupravy. Zahynulo v něm dvacet lidí.

Zadržení

Dva podezřelí byli zadrženi u bruselského nádraží Midi, ležícího asi půldruhého kilometru od stanice Maalbeek. Dalšího podezřelého zadržela policie podle serveru listu Daily Mail ve vlaku u Amsterdamu. Předpokládalo se, že jede do Paříže na nádraží Gard du Nord, které proto bylo uzavřeno.