Přijetí návrhu dohody ze strany EU nejprve ohlásil český premiér Bohuslav Sobotka. „Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka, budou vráceni zpět,“ oznámil.

Pravidla se mají začít uplatňovat v noci z neděle na pondělí, potvrdil už dříve mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

Summit se protáhl, čekalo se na potvrzení ze strany tureckého premiéra Ahmeta Davutoğlua.

Syřany s právem na azyl přímo z Turecka

Turecko podle dohody bude brát běžence z Řecka zpět. EU se zavazuje, že za každého vráceného Syřana převezme z Turecka jiného syrského uprchlíka, který má právo na azyl. Cílem je zabránit lidem, aby podnikali život ohrožující cestu a plavbu na starý kontinent a vkládali svůj osud do rukou kriminálních živlů.

Celý text dohody EU s Tureckem najdete zde

Dohoda stanovuje, že EU převezme nanejvýš 72 000 syrských migrantů. Budou zařazeni do programů přerozdělení, které už byly odhlasovány, uvedla ČTK.

Evropští lídři s tureckým premiérem řešili několik sporných bodů. Ankara si řekla o další finanční pomoc z EU, která jí loni slíbila tři miliardy eur pro příští dva roky na pomoc s migranty, kterých Turecko na svém území hostí okolo tří miliónů. Turecko nově žádalo další tři miliardy a dostane je.

Další spor se točil kolem tureckého požadavku na otevírání nových kapitol přístupových rozhovorů. S tím nesouhlasil Kypr. Vyjednavači se nakonec dohodli pouze na otevírání kapitoly, která se týká opatření ohledně financí a rozpočtu. Tato kapitola bude otevřena do konce června.

Zcela zohledněn nebyl původní požadavek Turecka na dřívější zrušení víz pro turecké občany cestující do EU. Ankara chtěla, aby byla víza zrušena už v létě. Evropská komise hovořila o říjnovém termínu. Nyní upozornila, že pokud chce Turecko bezvízový styk dřív, musí urychlit reformy a splnit množství požadavků do konce dubna. [celá zpráva]