Putin věří v politické řešení krize v Sýrii, ale upozornil, že stažené ruské síly by se mohly vrátit, a to „za pár hodin“.

Rusům se podle Putina podařilo splnit hlavní cíl, a tím bylo posílení syrské armády, kterou bude Moskva nadále podporovat. Prezident také poznamenal, že syrská operace byla pro ruskou armádu dobrou prověrkou. Bojová prověrka je podle něj vždycky lepší než cvičení při manévrech.

V držení Rusů v Sýrii zůstávají námořní a letecká základna Tartús a Hmejmím, takže v zemi také zůstanou ruští vojáci. Rusové dokonce v Sýrii nasazují nejmodernější vrtulníky.

Moskva bude také dál útočit na pozice Islámského státu, za který podle vyjádření ministerstva vnitra bojuje 3417 ruských občanů.

Intervence stála podle Putina 33 miliard rublů, další náklady si ale vyžádá doplnění zbrojního arzenálu.

Budou chtít federaci?

Putin už v pondělí prohlásil, že stažení ruských sil by mohlo uspíšit uzavření dohody o míru v Sýrii. Jednání v Ženevě pokračují. [celá zpráva]

K otázce budoucnosti Sýrie se ve čtvrtek vyslovil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Podle něj by měla Sýrie zůstat v dosavadních hranicích: „Je důležité, aby Sýrie zůstala jednolitým státem.“ Nevyloučil ale možnost federativního uspořádání. O tom by ale podle něj měli rozhodnout sami syrští občané.

Zástupci tří kurdských regionů na severu Sýrie ve čtvrtek odhlasovali vytvoření federálního systému. Syrská vláda to odsoudila jako protizákonný krok.