Ohledně návratu migrantů panují nejasnosti. Atény daly najevo, že jejich přijetí „zváží” s ohledem na ubytovací kapacity v nouzových táborech.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Vrácení avizovala Makedonie už v pondělí večer.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Makedonské úřady vrátily běžence zpátky do tábora Idomeni na řecké straně. Zdroj: AP

„Víc než 700 migrantů nelegálně přišlo z Řecka... Policie a členové makedonské armády podnikají kroky pro jejich vrácení do Řecka,“ stálo v pondělním prohlášení bezpečnostních sil, které citovala DPA.

Migranti u hranice Řecka s Makedonií

Migranti u hranice Řecka s Makedonií.

FOTO: Visar Kryeziu, ČTK/AP

Migrantům se podařilo v pondělí po několikahodinovém pochodu obejít bezpečnostní plot a přejít řeku na řecko-makedonské hranici. Přes rozvodněný tok natáhli lano. [celá zpráva]

Migranti, kteří překračovali řeku, se drželi lana.

Migranti, kteří překračovali řeku, se drželi lana.

FOTO: Alexandros Avramidis, Reuters

Skupinu migrantů doprovázely desítky humanitárních aktivistů a novinářů. Na makedonském území byli armádou a policií zadrženi společně s běženci.

FOTO: Mapy.cz

Zatímco uprchlíky Makedonci vzali do vojenských nákladních vozidel, aktivisty a fotoreportéry po vybrání pokut za nedovolené překročení hranice propustili a nechali je jít zpátky do Řecka.

Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis řekl médiím, že tito lidé dávají běžencům prospekty v arabštině s pokyny, jak obejít hraniční plot, který končí u několik kilometrů vzdálené řeky tvořící přirozenou hranici mezi Řeckem a Makedonií. Kyritsis varoval, že tyto zahraniční aktivisty a novináře budou chtít Atény vyhostit.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlíci se v pondělí dostali přes řeku Suva z Řecka do Makedonie (video je bez zvuku).

Zdroj: Reuters

Od říčky Suva se vrací do Idomeni 300 až 400 lidí patřících ke skupině směřující oklikou do Makedonie. Tam se už nedostali, hranici obsadili makedonští vojáci. Noc strávili na březích řeky a chtěli tam zůstat. Na rozdíl od Idomeni by tam ale měli horší přístup k základním potřebám.

V oblasti ráno opět pršelo a teploty klesly až ke dvěma stupňům Celsia.