Naopak výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která kritizuje kancléřčinu politiku v uprchlické krizi. Posilovala v každé ze tří zemí, kde se volby konaly, zatímco CDU všude slábla a v Bádensku-Württenbersku ztratila 12 procentních bodů oproti volbám z roku 2011. Plyne to z definitivních výsledků, které se shodují s povolebními odhady. [celá zpráva]

"Angela Merkelová nebyla na kandidátce v žádné ze tří zemí, kde se v neděli konaly volby. A přesto se všude hlasovalo o její politice. Protože Němci se už měsíce nezabývají ničím tak intenzívně jako uprchlickou otázkou," napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Připomněl, že kromě Porýní-Falce se musí s velkými ztrátami potýkat i sociální demokracie, která s CDU vládne na spolkové úrovni: "Velká koalice (CDU a SPD) dostala v neděli účet za to, že její uprchlická politika polarizuje Německo, jak to dlouho nic nedělalo."

Winfried Kretschmann ze Strany zelených se usmívá po výhře strany v Bádensku Württenbersku.

Winfried Kretschmann ze Strany zelených se usmívá po výhře strany v Bádensku-Württenbersku.

FOTO: Matthias Schrader, ČTK/AP

Deník Süddeutsche Zeitung se věnuje úspěchu populistické AfD: "Je nebezpečnější, než byla (krajně pravicová) NPD, protože má větší dosah mezi umírněnými voliči. Pro liberální společnost je AfD hrozbou nejen kvůli svému volebnímu výsledku, ale i kvůli tomu, že posouvá společenskou a politickou debatu ostře doprava."

Podle serveru Spiegel Online je úspěch AfD nebezpečný: "Hrozí nám rakouské poměry. Pravicově populistická FPÖ je u sousedů už roky pevně etablovaná a zapojuje se do soutěže o kancléřství. To otravuje politickou debatu. Sociální demokraté i křesťanští demokraté jsou odsouzeni k věčné koalici. To znovu posiluje FPÖ. Je to začarovaný kruh." Aby německé strany zabránily rakouskému scénáři, musejí se podle něj přestat tlačit do politického středu a obnovit soupeření pravice a levice.

Spolkové země Německa

Ve zvýrazněných spolkových zemích Německa se konaly zemské volby.

FOTO: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

V Bádensku-Württembersku poprvé v Německu zvítězili v zemských volbách Zelení, kteří získali 30,3 procenta. Druhá CDU má 27 procent. Na třetí místo se dostala AfD s 15,1 procenta, čtvrtá SPD má 12,7 procenta a ztratila deset procentních bodů.

Do zemského sněmu se dostala ještě liberální FDP s 8,3 procenta hlasů.

Bádensko-Württembersko

Bádensko-Württembersko

FOTO: David Ryneš, Novinky

Dosud vládnoucí koalice Zelených a SPD nemůže pokračovat, k většině jí v zemském sněmu bude chybět šest mandátů.

Němečtí sociální demokraté se radují po vítězství v zemských volbách v Porýní-Falci

Němečtí sociální demokraté se radují po vítězství v zemských volbách v Porýní-Falci.

FOTO: Ralph Orlowski, Reuters

V Porýní-Falci zvítězila SPD s 36,2 procenta, která za sebou nechala CDU s odstupem 3,4 procentního bodu. Kancléřčina strana tak promarnila pětiprocentní náskok na SPD, který měla ještě na počátku roku; začal se snižovat po silvestrovských útocích na ženy v několika německých městech, na kterých se podle policie z velké části podíleli běženci. Třetí skončila AfD s 12,6 procenta hlasů. V zemském sněmu budou zasedat také zástupci FDP, která získala 6,2 procenta, a Zelených, kteří mají 5,3 procenta.

Porýní-Falc

Porýní-Falc

FOTO: David Ryneš, Novinky

Koalice SPD a Zelených ale přišla o většinu. Zástupci CDU i SPD už před volbami odmítli možnost takzvané velké koalice i spolupráci s AfD, takže se jako jediná reálná vládní sestava jeví koalice SPD, FDP a Zelených.

Definitivní výsledky zemských voleb v Německu 
 Sasko-AnhaltskoBádensko-WürttenberskoPorýní-Falc
Počet hlasů v % (změna proti volbám z roku 2011 v procentních bodech)
CDU 29,8  ( –2,8)  27,0 (–12,0)
 31,8 (–3,4)
SPD 10,6  (–10,9) 12,7 (–10,4)
 36,2 (0,5)
Zelení  5,2   (2,0)
 30,3  (6,1)
 5,3  (–10,1)
AfD 24,2  (24,2)  15,1 (15,1)
 12,6 (12,6)
Levice 16,3  (–7,3)
 2,9 *
 2,8 *
FDP  4,9 *
 8,3 (3,0)
 6,2 (2,0)
 * strana se nedostala do zemského sněmu, nepřekonala hranici pro vstup

V Sasku-Anhaltsku obhájila CDU pozici nejsilnější strany a získala 29,8 procenta hlasů, proti roku 2011 ale ztratila tři procentní body. V zemi nejvýrazněji uspěla AfD, která je s 24,2 procenta hlasů druhou nejsilnější stranou. Třetí skončila postkomunistická Levice s 16,3 procenta hlasů, která ale ztratila přes sedm procentních bodů,  a volební zisk SPD se proti minulým volbám snížil o polovinu na 10,6 procenta hlasů.

Frauke Petryová, která stoji v čele Alternativy pro Německo reaguje a výsledky zemských vole.b

Frauke Petryová, která stoji v čele Alternativy pro Německo, reaguje na výsledky zemských voleb.

FOTO: Michael Sohn, ČTK/AP

Do zemského sněmu se dostali ještě Zelení s 5,2 procenta. Dosavadní vláda CDU a SPD přišla o většinu a zemský premiér Reiner Haseloff se vyslovil pro spolupráci tří umírněných stran.

Sasko-Anhaltsko

Sasko-Anhaltsko

FOTO: David Ryneš, Novinky

Nepotvrdily se obavy politologů z nízké volební účasti: ve všech třech zemích přišlo víc voličů než před pěti lety. V Bádensku-Württembersku dosáhla účast 70,4 procenta, o 4,2 bodu víc než v minulých volbách. Stejně vysoká byla účast v Porýní-Falci, což znamená zvýšení o 8,6 bodu. Největší přírůstek voličů byl v Sasku-Anhaltsku, kde jich přišlo 61,1 procenta, o deset bodů víc než v roce 2011.