Zadržených 42 lidí skončilo v areálu budovy pobřežní stráže. Podle agentury Reuters desítky dalších běženců čekaly pod dozorem policistů na pobřeží na příjezd autobusu, který je měl odvézt.

KOMENTÁŘ DNE:
Co jsou národní zájmy - Postoj politiků vůči přistěhovalcům analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Pobřežní stráž také zasáhla u člunu plného migrantů, kteří už mířili do Řecka.

Uprchlíci agentuře Reuters přiznali, že chtějí do Evropy. „Bojíme se zůstat tady a máme strach z pobytu v Sýrii. Jsme na útěku do země, která si nás vezme. Chceme bezpečnost, někoho, kde se o nás postará,” řekla Samíha Abdalláhová.

Podle ní migranti stále nejsou v bezpečí, přestože už jsou z ohniska syrské občanské války dávno pryč: „Dostáváme sami sebe do nejnebezpečnějších situací, abychom mohli odejít.”

Syrská běženkyně zadržená tureckými policisty

Syrská běženkyně zadržená tureckými policisty

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Navzdory zásahu turecké policie a pobřežní stráže do Didimu přijíždějí v taxících další migranti, kteří chtějí do Evropy. Hledají levné ubytování, aby měli střechu nad hlavou, než se pokusí překonat moře.

„Tržnice, hotely a restaurace - všem to něco přináší, protože běženci jedí náš chléb,“ řekl manažer jednoho hostelu v Basmane nedaleko Izmiru. Uprchlíci místním pomáhají překonat výpadek v příjmech v době, kdy není turistická sezóna.

Syrští uprchlíci u Didimu, kterým turecká policie a pobřežní stráž zabránily plout do Řecka.

Syrští uprchlíci u Didimu, kterým turecká policie a pobřežní stráž zabránily plout do Řecka.

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Zadržování uprchlíků na tureckém pobřeží, které bylo v posledním tři čtvrtě roku zcela volně průchodné, je součástí širší plánované dohody mezi TureckemEvropskou unií. Aktivněji se začala realizovat po pondělním mimořádném summitu v Bruselu. [celá zpráva]

Od pondělí na moři také hlídkuje námořnictvo NATO s cílem přispět k omezení přílivu běženců do Řecka s pomocí tureckých převaděčů.