Bulvárnímu listu Kurier rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že proud uprchlíků neskončil. Vlády podle něj budou muset s ohledem na realitu provést potřebná opatření. „My jsme to udělali, protože jsem přesvědčen, že kroky, které jsme zavedli, brzo zavede také Německo,“ prohlásil Faymann.

Jeho kabinet ve středu oznámil, že země stanoví nové limity. Denně bude přijímat jen 80 žádostí o azyl. Ostatní žadatelé by měli pokračovat do sousedních států.

Zemí bude moci projít jen 3200 migrantů za den, dodala ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová.

ČTĚTE TAKÉ
Berlín ve své migrační politice brzo přitvrdí, myslí si rakouský kancléř Faymann
Rakousko zavádí další kontroly, včetně dálnice na jih Brennerským průsmykem

Už v lednu Rakousko stanovilo letošní strop pro migranty na 37 500. Toto číslo by se ale podle odhadů naplnilo už v létě. Proto se zavedly denní kvóty. Loni do Rakouska dorazilo na 90 000 běženců.

Mikl-Leitnerová denní kvóty vehementně hájila s tím, že jsou „nutné pro zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti země“. Ministerstvo vnitra uvedlo, že všechna opatření se zavádějí záhy.

Dvanáct přechodů a ploty

Pro migranty bude určeno dvanáct nových přechodů, kde se podrobí přísnějším kontrolám a kolem nichž se vztyčí ploty. Tři budou na hranici s Itálií, sedm se Slovinskem a dva s Maďarskem.

Migranti na slovinsko-rakouském přechodu u vesnice Spielfeld ve Štýrsku

Migranti na slovinsko-rakouském přechodu u vesnice Spielfeld ve Štýrsku

FOTO: Leonhard Foeger, Reuters

Denní kvóty na maximální počet uprchlíků, kteří mohou do země vstoupit, ale mohou znamenat, že migranti budou hledat jiné cesty včetně té přes Slovensko a Českou republiku. Před tím už varoval český prezident Miloš Zeman.

Riziko je o to větší, že Unie zatím neuvažuje o takzvaném plánu B, který prosazuje visegrádská čtyřka (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko). [celá zpráva]

Podle něj by se vybudovala záložní hranice na bulharském a makedonském pomezí. Pražskou iniciativu smetla německá kancléřka Angela Merkelová.