Proti přijetí běženců se v jednom průzkumu vyslovily skoro čtyři pětiny Lotyšů a za posledních šest měsíců se v Rize konalo šest demonstrací proti migrantům. Nová vláda zařadila negativní postoj k případnému zvýšení počtu uprchlíků přímo do svého programu.

Pracovníci ministerstva vnitra se nejdříve vydali na jih Evropy, aby se pokusili stávající kvótě vyhovět a naplnit ji uchazeči o azyl, kteří splňují kritéria. Následně ale náměstkyně ministra vnitra Ilza Petersoneová-Godmanisová ohlásila, že se nenašel jediný zájemce. Problém prý tkví v tom, že většina uprchlíků míří tam, kde už má příbuzné, a to není případ Lotyšska ani jiných pobaltských států.

Až před pár dny vyšlo najevo, že do Lotyšska přece jen dorazily dvě rodiny uprchlíků, z Eritreje a Sýrie, dohromady šest lidí. Protestovat vzápětí vyrazily tři stovky odpůrců.

Podmínky nastavené tak, aby nenašli práci

Experti se podle BBC domnívají, že tyto uprchlické rodiny v Lotyšsku dlouho nevydrží. Sociální dávky jsou totiž příliš skromné a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka.

K ubytování v uprchlickém táboře dostanou 2,15 eura (asi 58 Kč) na den na stravu a další výdaje. Během tří až šesti měsíců v táboře se uprchlík může na státní náklady učit lotyšsky.

To ovšem nemusí stačit. Znalost státního jazyka na minimální úrovni zákon žádá od zemědělských dělníků, pastevců, uklízeček a metařů. Od číšníků či kadeřnic vyžaduje už střední stupeň znalostí a ten nejvyšší musí splňovat manažeři. V případě neznalosti hrozí pokuta, a to i zaměstnavateli.

I když se budou snažit, s dávkami nevyjdou

Uprchlík pokračující ve studiu může doufat v podporu v nezaměstnanosti, ale tu vláda snížila na 139 eur měsíčně (3750 korun); ostatní členové rodiny mohou dostávat po 97 eurech (2620 korun). Za pronájem garsonky v Rize zaplatí nejméně 150 eur (4050 korun) a za bydlení další stovku (2700 korun). V Rize sice tak chudá rodina dostane dodatečný příspěvek, ale i tak bude mít velice nízký příjem.

„Udělalo se vše pro to, aby (uprchlíci) odjeli pryč. Je jasné, že jde o neživotaschopný systém," řekl BBC poslanec a ochránce lidských práv Boris Cilevič.

Nacionalisté si naopak snížení sociálních dávek pochvalují. „Teď žádný migrant do Lotyšska nebude chtít!" prohlásil poslanec Janis Dombrava.