„Uvnitř Islámského státu byla vybudována rozsáhlá špionážní síť,“ citovala agentura Reuters Kadyrovova slova z prohlášení jeho úřadu. Celý rozhovor, ve kterém toto říká, by měla ve středu odvysílat ruská státní televize Rossija-1. Upoutávku na něj s částmi Kadyrovových prohlášení televize odvysílala už v neděli.

Podle Kadyrova jsou muži vyslaní do Sýrie čečenští „nejlepšími bojovníky“ a v oblasti pod kontrolou IS sbírají zpravodajské informace o infrastruktuře IS a počtech radikálů. V zemi prý trénovali po boku bojovníků IS už v počátcích války v Sýrii.

„Díky jejich práci jako agentů ruské letectvo úspěšně ničí základny teroristů v Sýrii,“ uvedl Kadyrov. Rusko útočí na území Sýrie od loňského září.

Výcvik těchto bojovníků probíhá v obci Centaroj, která leží asi 60 kilometrů východně od čečenské metropole Grozného, řekl Kadyrov.

Mnoho Čečenců padlo

Podle ruské televize je účast Čečenců na válce v Sýrii přísně tajná. „Devětadevadesát procent informací o syrské operaci je utajovaných,“ uvedla Rossija-1. Kadyrov nicméně v pořadu prohlásil, že své bojovníky do Sýrie vyslal ještě předtím, než v oblasti začal operovat Islámský stát. Jejich úkolem bylo zjistit podrobnosti o přípravě teroristů. Řada z Čečenců už prý padla.

Kadyrov rovněž řekl, že ve výcvikových táborech bojovníků Islámského státu dříve působili instruktoři Severoatlantické aliance.

Kreml bez komentáře

Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov podle agentury Reuters odmítl přítomnost čečenských jednotek v Sýrii komentovat. Doporučil novinářům, aby se s žádostí o vysvětlení obrátili na ministerstvo obrany.

Na přítomnost čečenských špiónů by ale ukazovalo video zveřejněné loni v prosinci IS. Radikálové na něm ukazují zabití muže, o kterém tvrdí, že je z Čečenska, a že byl špiónem pracujícím pro ruskou rozvědku. Kadyrov ale tehdy odmítl, že zavražděný muž byl špión. [celá zpráva]

Loni v říjnu čečenský vůdce prohlásil, že by chtěl do Sýrie vyslat své vojáky, ale že to neudělá bez souhlasu prezidenta Vladimira Putina.

Kadyrov, který patří k blízkým spojencům ruského prezidenta, vládne v převážně muslimském Čečensku tvrdou rukou a nedávno prohlásil, že by za Putina položil i život. [celá zpráva]

Lidskoprávní organizace ho obviňují z porušování lidských práv.