„Snažíme se tak ověřovat, že darovaná krev není nakažená virem zika,“ uvedla ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová v rozhlasové stanici Europe 1. Dodala, že není důvod k vážným obavám, protože ve Francii se virus zika zatím neobjevil.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila odkládat odběry krve u cestujících, kteří se vracejí ze zemí, kde je virus zika rozšířen. Francie, stejně jako další země, se tímto doporučením začala řídit.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s mikrocefalií – onemocněním způsobujícím nedostatečný vývoj mozku a většinou i celé hlavy.

Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Podle nejnovějších údajů WHO se zatím rozšířila do 33 zemí. K nim patří hlavně latinskoamerické země, ale také Kapverdy a několik ostrovních států v Tichomoří. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Na její vývoj apelují brazilská i kolumbijská vláda a prezident USA Barack Obama.