Prezident země, které vládnou islámští duchovní, tak nespatřil sochy Venuše ani jiné obnažené postavy, napsal deník Corriere della Sera.

Íránská delegace složená z politických špiček a vlivných podnikatelů, která čítá více než stovku lidí, očekávané kontrakty za miliardy eur v Itálii podepsala. [celá zpráva]

Spokojený italský premiér Matteo Renzi, s nímž se prezident sešel v pondělí, v následném proslovu kladl důraz na historické bohatství své země a řekl, že Itálie a Írán jsou "dvě supervelmoci krásy a kultury".

Italská večeře bez vína

Kromě toho, že se zahalovaly sochy, přistoupili Italové také na požadavky Íránu stran protokolu. Při večeřích, které pořádal premiér Renzi a prezident Sergio Mattarella, se tedy nepodávalo víno.

Protievropská strana Liga severu uvedla, že se podle ní Itálie "podřizuje kultuře, která k ní nepatří". "Vypadá to, že se vláda stydí za naše kořeny a za naši historii," reagovala strana.

Hnutí italských radikálů však připomenulo, že se dělá mnoho povyku kvůli zahaleným sochám, ale bez povšimnutí zůstalo, když se před sedmi měsíci v Turíně zahalovaly kvůli papežově návštěvě plakáty zvoucí na výstavu malířky Tamary de Lempické. Tato Polka tvořila ve Francii ve stylu art deco a v jejím díle nechybějí lesbické motivy.