”Potřebujeme politiku rozumu, skoncujme s neomezenou kulturou vítání,” uvedla ministryně s tím, že se v Evropě dalo očekávat přitvrzení politiky vůči migrantům.

Zatím ale není jasné, co bude následovat v případě překročení uvedeného limitu. Podle kritiků dosáhne Vídeň stanovením limitu jen toho, že se v následujících měsících zvýší počet migrantů žádajících v Rakousku o azyl, neboť se budou chtít do země dostat ještě před naplněním letošního limitu 37 500 migrantů. [celá zpráva]

K tomu by mohlo podle některých odhadů dojít už v květnu. Loni přijalo 90 tisíc žádostí o azyl.

Podle znalce, kterého rakouská vláda pověřila vypracováním právního posudku, nebude ale možné při dosažení limitu uzavřít hranice. To by totiž podle Waltera Obwexera bylo v rozporu s mezinárodním i evropským právem. Celý posudek o právních problémech plánovaného opatření by Faymannův kabinet měl mít k dispozici do osmi týdnů.

Vedle Německa nebo Švédska patří Rakousko k hlavním cílům migrantů směřujících přes jihovýchod Evropy na západ kontinentu.

Reakce evropských zemí

Makedonie ve čtvrtek po 48 hodinách otevřela hranici s Řeckem, dál do Evropy ale pouští jen běžence ze Sýrie, IrákuAfghánistánu, a to pouze pod podmínkou, že uvedou jako cílovou zemi Rakousko či Německo. Migranty z dalších zemí posílá makedonská policie zpět do Atén.

Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec ve čtvrtek uvedl, že Lublaň musí počet procházejících migrantů přizpůsobit požadavkům cílových zemí, jakými jsou Rakousko a Německo.

”Jak by měly být (rakouské) představy uvedeny do praxe, mi zatím není zcela jasné,” reagoval na plán německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Plánované opatření podle něj v sobě skrývá řadu právních problémů. Kvůli pochybnostem o konečné podobě návrhu je tak těžké odhadnout případné dopady na Německo. SteinmeierPolsku znovu vyzval k evropskému řešení migrační krize: ”Myslíme, že národní opatření nebudou sama o sobě stačit.”

Bavorský ministr financí Markus Söder vyzval ve čtvrtek spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby reagovala na zavedení limitu pro počet žadatelů o azyl v Rakousku stejným opatřením i v Německu.

Předseda sociálnědemokratické frakce v německém Spolkovém sněmu Thomas Oppermann označil rakouský návrh za ”volání o pomoc”.