Na titulní straně víkendového vydání Süddeutsche Zeitung se objevila tmavá mužská ruka sahající do rozkroku bílé ženy. V týdeníku Focus se pak objevila fotografie bělošky s černými otisky rukou na nahém těle. Redakce magazínu ji pak doplnila nápisem „Ženy si stěžují“ a „Po sexuálních útocích migrantů: Jsme ještě tolerantní, nebo jsme už slepí?“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Titulní strana víkendového vydání Süddeutsche Zeitung

Titulní strana víkendového vydání Süddeutsche Zeitung

FOTO: Süddeutsche Zeitung

Obě titulní strany vyvolaly rozhořčené reakce na sociálních sítích.

Zatímco Süddeutsche Zeitung se už na Twitteru omluvil s tím, že ilustrace měla opačný efekt, než redakce zamýšlela, šéfredaktor Focusu Ulrich Reitz vzkázal, že jeho periodikum nic podobného v plánu nemá.

„Zobrazujeme pouze to, co se bohužel také stalo,“ řekl Reitz v rozhovoru pro deník Tagesspiegel a dodal, že ti, kdo obálku považují za rasistickou či sexistickou „mají strach z pravdy“.

ČTĚTE TAKÉ
Braňte se lahvemi, radili napadeným vKolíně policisté namísto pomoci
Nejméně 19 vyšetřovaných lidí v Kolíněnad Rýnem jsou cizinci, 10 z nich žádá o azyl

Provokativní podle něj není titulní strana aktuálního vydání týdeníku, nýbrž to, co se o silvestrovské noci dělo v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších městech.

Stížnost k tiskové radě

Zmíněná periodika si vysloužila kritiku mimo jiné proto, že ilustrace, zejména ta s černou rukou v bílém rozkroku, rychle převzali odpůrci imigrace; objevily se mimo jiné na pondělní demonstraci Legidy v Lipsku. [celá zpráva]

Vyobrazení z titulní strany Süddeutsche Zeitung využili stoupenci protiimigračního hnutí Legida na demonstraci v Lipsku.

Vyobrazení z titulní strany Süddeutsche Zeitung využili stoupenci protiimigračního hnutí Legida na demonstraci v Lipsku.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Předsedkyně německé strany Zelených Simone Peterová už podala stížnost k Německé tisková radě, což je dobrovolný samokontrolní orgán pro tištěná média.

„Dovedete hovořit o sexuálním násilí na ženách, aniž byste je uráželi a podněcovali rasovou nenávist?“ rozhořčovala se Peterová v rozhovoru pro rádio DLF.

Německá tisková rada už dostala na obě zmíněná periodika deset stížností. Podle předsedy rady Lutze Tillmanna se obě vyobrazení dají považovat za sexistická a diskriminační.