Vydání svazku, který Hiltler sepsal ve vězení, pobouřilo německou židovskou komunitu, nedokázala ale zabránit nakladatelům, aby vydali knihu, jejíž autorská práva právě vypršela.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nové vydání zlověstného díla se prodává za 59 eur (zhruba 1600 korun). Je doplněno o poznámky historiků, má proto dva tisíce stran.

Na pravé straně je vždy originální Hitlerův text, který na okraji doprovázejí poznámky historiků. Protější strana obsahuje detailní rozbor konkrétní pasáže originálního textu. Celkem tvoří komentář mnichovských historiků dvě třetiny obsahu knihy.

Mein Kampf

Mein Kampf

FOTO: Matthias Balk, ČTK/AP

Učitelé vydání knihy oceňují

Zařazení knihy do osnov podporuje Německý svaz učitelů. Když se žáci v komentované podobě seznámí s Hitlerovým spisem, sníží se podle svazu nebezpečí, že podlehnou neonacistické propagandě.

„Jako občan i jako učitel mám zkušenost, že zakázané věci vyvolávají v lidech zvědavost. Takže toto vydání by mohlo (Mein Kampf) zbavit určitého tajemného kouzla, které ho obklopuje,” řekl v televizi N24 představitel svazu Josef Kraus.

V němčině Mein Kampf vychází poprvé od konce druhé světové války, protože Bavorsko, které spravovalo autorská práva, dosud vydání knihy bránilo. Platnost autorských práv však na konci loňského roku vypršela. V jiných jazycích už Hitlerův text v minulosti vyšel, v Česku byl jeho nekomentovaný překlad vydán v roce 2000. V Izraeli pro akademické účely dokonce existuje hebrejský překlad.