„Během dneška větrydeště zesílí v bouři Frank. Počasí v noci na středu přinese velké problémy v důsledku ničivých vichrů a dalších lijáků,” citovala BBC místní meteorology. Nové povodně hrozí hlavně v oblasti anglického města York, které zaplavila voda již o víkendu při bouři Eva. [celá zpráva]

Předpověď na úterní 23. hodinu SEČ. Zdroj: windyty.com

Pršet bude ve středu v severozápadní Anglii a dále ve Strathclyde, Tayside a Fife i v Dumfriesu, Gallowayi a Lothian. Už v úterý budou kvůli bouři také sílit poryvy větru.

Nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, které je už životu nebezpečné, platí v devíti oblastech Walesu a Anglie, přičemž nejhorší je situace právě v Yorku. Záplavy ale silně postihly rovněž Cumbrii, Lacashire, Yorkshire a oblast velkého Manchesteru. [celá zpráva]

Britský premiér David Cameron při návštěvě zaplaveného Yorku

Britský premiér David Cameron při návštěvě zaplaveného Yorku

FOTO: Darren Staples, Reuters

V důsledku prudkých lijáků byly v posledních dnech zatopeny především na severu Anglie stovky domů, úřady musely evakuovat mnoho obyvatel do provizorních ubytovacích center, byly přerušeny dodávky elektřiny a narušena byla i silniční doprava. Vláda vyslala na pomoc postiženým 500 vojáků a připraveno je zasáhnout dalších 1000 příslušníků armády.

Rozlitá řeka Ouse v Yorku

Rozlitá řeka Ouse v Yorku

FOTO: Andrew Yates, Reuters

Britská vládní Agentura pro životní prostředí v pondělí upozornila, že bude nutné „zcela přehodnotit” protipovodňová opatření v zemi. Odborníci poukazují na to, že v důsledku globálního oteplování jsou zimy na britských ostrovech stále deštivější, přičemž mnoho obydlí v Británii leží v záplavových oblastech.

Premiér David Cameron v pondělí navštívil zaplavené oblasti a popíral přitom, že by se činily rozdíly při budování protipovodňových opatření na severu a na jihu země.

Záchranář v zaplaveném Yorku

Záchranář v zaplaveném Yorku

FOTO: Andrew Yates, Reuters

Ministr pro povodně Rory Steward uvedl, že vláda je otevřena vnějšímu zhodnocení protipovodňového programu. Zmínil, že utracené 2,3 miliardy liber umožní vládě podniknout i dlouhodobá protipovodňová opatření.