„Po listopadovém pařížském masakru mi nejeden Sicilan řekl, že se útoku muslimských teroristů nebojí. Mafie jim to nedovolí, nechce ztratit kontrolu nad teritoriem, ujišťovali mě lidé z jihu,“ řekl Fava.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Je to absurdní, avšak koncem 70. let minulého století, když Itálií otřásal politický terorismus, na jihu země k ničemu nedošlo, protože mafie dala levicovým a pravicovým extremistům jasně najevo, že jejich akce poškozují byznys, a proto je zde nechtějí,“ dodal.

Prokurátor Nino Di Matteo, kterého Cosa nostra označila za nepřítele číslo jedna a který žije pod neustálým policejním dohledem, to nepopírá: „Bohužel je to tak. Bez ohledu na to, že se nám podařilo zatknout a odsoudit celou řadů mafiánských bossů a zabavit jim majetek, v povědomí početných obyvatel Kalábrie a Sicílie mafie reprezentuje jakýsi protistát. Za úplatu „chrání obchody, továrny, úřady a má kapilární kontrolu nad teritoriem“.

Čtvero důvodů

Tyto úvahy potvrdil v týdeníku Panorama anonymní člen italských tajných služeb. Na podporu svého tvrzení uvedl čtyři základní body: za prvé mafie má na celém území rozvětvenou a výkonnou síť „vojáků“ zaručující dokonalou kontrolu teritoria, a tito vojáci okamžitě registrují přítomnost možných teroristů.

Za druhé přítomnost teroristických skupin velmi poškozuje ekonomickou aktivitu místa. A organizovaný zločin se nemůže obejít bez takového zdroje příjmů. Za třetí pak přítomnost možných muslimských teroristů přivolává silný příliv policistů a soudních úřadů. Mafii je to nepohodlné, a proto se snaží teroristy i fundamentalisty držet daleko od svého území.

V povědomí početných obyvatel Kalábrie a Sicílie mafie reprezentuje jakýsi protistátNino Di Matteo, prokurátor

A s tím je spojen i poslední bod: mafie je ochotna, samozřejmě za úplatu, pomoci teroristům při vyloďování a v některých případech jim i pomoci při skladování zbraní. Ale se základní podmínkou – z Itálie musejí odejít.

Zločinci dokážou zaskočit za stát

Agent zpravodajských služeb pak dodal: „Útok v Paříži ukázal, že IS neútočí na velmi chráněná místa jako kasárna, parlament či nádraží. Udeří naopak tam, kde se lidé volně a bez kontroly scházejí – v kinech, divadlech či na stadiónech. Takových míst je tolik, že je není možné systematicky chránit policií či vojskem. Naopak Cosa nostra, ’Ndrangheta či Camorra tuto technickou a organizační schopnost mají.“