Skupina od poloviny listopadu na žádost valbřišského městského úřadu zkoumala terén, kde se měl vlak s drahocenným nákladem nacházet.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Podle našich zjištění se v tunelu na 65. kilometru mezi Valbřichem a Vratislaví v žádném případě nenachází zlatý, obrněný ani žádný jiný vlak. Prostě tam není,“ zdůraznil Madej. Zároveň dodal, že jeho tým postupně zkoumal terén pomocí tří vědeckých metod a ani jedna nepotvrdila nález.

Na tiskové konferenci vystoupil i tým údajných nálezců vlaku Piotra Kopera a Andrease Richtera, který tvrdil, že jejich zkoumání potvrzuje jisté anomálie, které mohou svědčit o tom, že zlatý poklad se tam nachází. „Žádné přesvědčivé důkazy však nepředložili,“ informovala v úterý TVN24.

Video

Expirované video

Podzemní tunely, kde byl údajně objeven ztracený nacistický vlak. Zdroj: Reuters

Spekulace o zlatém nacistickém vlaku v tunelu pod Valbřichem se v Polsku znovu objevily koncem srpna. Vlak se měl ztratit před 70 lety, když Vratislav tehdy dobývala Rudá armáda. V Polsku letos v létě vypukla doslova zlatá horečka, k níž velkým dílem přispěl i šéf polských památkářů a tehdejší viceministr kultury Piotr Zuchowski. Ten koncem srpna oznámil, že „na 99 procent jsem si jist, že vlak s cennostmi existuje“.

Nejeden polský historik a geolog však od začátku upozorňoval, že jde pouze o legendu, která se drží při životě už desítky let.