Elektřina na Krym anektovaný Ruskem přestala proudit před víc než dvěma týdny, když dva sloupy dálkového vedení poškodili aktivisté krymských Tatarů a militantní nacionalisté z Pravého sektoru. Obnovu dodávek znemožňovaly hlídky Tatarů, kteří bránili energetikům v opravách zničeného vedení. Žádali, aby Moskva propustila politické vězně zadržované na Krymu a v Rusku.

Porošenko o víkendu v televizním projevu slíbil, že dodávka elektřiny bude po konzultaci s krymskými Tatary částečně obnovena, protože nedostatek proudu pociťuje i řada regionů na jihu Ukrajiny. Opravena a zprovozněna měla být jedna linie dálkového vedení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Na Krymu opravují poškozené sloupy elektrického vedení.

Pravý sektor ale v noci obnovu dodávek podle agentury Unian zmařil. Akce se údajně zúčastnili bojovníci Pravého sektoru, kteří se dříve zapojovali do ozbrojených operací proti proruským separatistům v Donbasu.

„Souhlas krymských Tatarů s obnovením dodávky je pro nás překvapením,” uvádí se v prohlášení Pravého sektoru. „Nechápeme postoj státní moci a organizátorů blokády vůči hospodářské spolupráci s nepřítelem. Tyto akce jsou zradou státních zájmů, což je ve válečných podmínkách těžký zločin,” varuje Pravý sektor.

Krym je tak dál odkázán na výkon dieselových generátorů dovezených z Ruska a na provizorní spojení podmořským kabelem, které funguje od minulého týdne. Bez proudu je na poloostrově stále víc než polovina z dvou miliónů obyvatel.