Embargo, na které se Turci nechystají odpovědět protiruskými sankcemi, je podle Davutoglua kontraproduktivní. „Z oboustranných embarg nemá nikdo prospěch,“ uvedl a doplnil, že ruské sankce jeho zemi „na kolena nesrazí“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Davutoglu upozornil, že Rusko se vymezuje vůči západním sankcím, proto by se nemělo uchylovat ke stejným krokům. Ankara o napětí mezi ní a Moskvou nestojí.

Turecko mělo podle Davutoglua právo zasáhnout proti letounu, který narušil jeho vzdušný prostor. Turecký premiér dokonce poprvé řekl, že Turecko nemohlo z morálního hlediska připustit, aby Rusové pořád narušovali jeho prostor. Ankara si dříve opakovaně stěžovala na to, že ruská letadla útočící v Sýrii létají přes turecké území. Turecko tvrdí, že ruskou posádku před zásahem varovali, ale Moskva to popírá.

„Jako za Sovětského svazu”

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina šlo přímo o válečný zločin a Turecku slíbil tvrdé odvetné kroky. [celá zpráva]

Ruská vláda navíc obvinila tureckou stranu včetně rodiny prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že obchoduje s ropou od Islámského státu. Davutoglu to ve čtvrtek označil za propagandu jako za sovětské éry.

„V době studené války existovala sovětská propagandistická mašinérie. Každý den vytvářela rozličné lži. Nejprve jim uvěřili sami Sověti a pak očekávali, že jim uvěří svět. Zůstaly v paměti jako nesmysly a lži (režimního) listu Pravda. To byla stará tradice, která se ale najednou zase vynořila. Nikdo této propagandistické mašinérii sovětského střihu nepřikládá váhu,“ prohlásil turecký premiér.