Námořní blokáda bude Krym dopravně zcela izolovat, prohlásil Isljamov, který byl krymským vicepremiérem před loňskou ruskou okupací.

"Krym je třeba Ukrajině vrátit. Jestli to v Moskvě ještě nepochopili, tím hůř pro ně," dodal jeden z organizátorů energetické blokády, která trvá už druhý týden. Způsobilo ji záměrné poškození sloupů dálkového vedení, k nimž krymští Tataři ukrajinským opravárenským četám znemožňují přístup. [celá zpráva]

Jeden ze zničených sloupů elektrického vedení u vesnice Čonhar v Chersonské oblasti, který odpálili radikální aktivisté 21. listopadu. Poloostrov tak odřízli od dodávek elektřiny.

Jeden ze zničených sloupů elektrického vedení u vesnice Čonhar v Chersonské oblasti, který odpálili radikální aktivisté 21. listopadu. Poloostrov tak odřízli od dodávek elektřiny.

FOTO: Reuters

Zastavení trajektové přepravy přes Kerčský průliv by bylo pro Krym pohromou. Námořní trasa je hlavní zásobovací tepnou, díky níž proudí z Ruska na Krym zásoby veškerého zboží a nyní i paliva pro dieselové generátory. Moskva intenzivně připravuje výstavbu mostu, ten má stát ale až v roce 2018.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Sergej Aksjonov, krymský gubernátor dosazený po anexi Moskvou, námořní blokádu poloostrova nehodlá dopustit.

"Kerčský průliv je plně pod správou Ruska. Jen ať přijedou, přivítáme je. Tribunál se bude konat v Simferopolu, kde bude i vykonán rozsudek," pohrozil Aksjonov.