„Myšlenka je taková, že nahradíme ilegální migraci právně ukotvenou migrací. Bude to složité, ale rozhodně to bude za tu námahu stát,“ cituje server EUobserver Angelu Merkelovou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zmíněné země o záměru jednaly separátně v Bruselu před víkendovým summitem Evropské unieTurecka.

Koalice ochotných

„Z prvních rozhovorů jsme nevyvodili žádné konkrétní záměry. Nemluvili jsme o konkrétních číslech,“ dodala německá kancléřka s tím, že se v budoucnu budou moci do „koalice ochotných“ přidat i další země osmadvacítky.

Detaily by měly být projednány v řádu dní a návrh by pak mohla Evropská komise předložit Radě EU na zasedání 17. prosince letošního roku.

V4 tradičně proti

Polská premiéra Beata Szydłová v souvislosti s plánem německé kancléřky podotkla, že se lídři zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, PolskaMaďarska před summitem rovněž sešli a potvrdili si společné stanovisko. Jakýkoliv systém plošného přerozdělování migrantů je nepřijatelný.

„Nedovedu si představit, že byl přijat kancléřkou Merkelovou navrhovaný systém, který by byl později aplikován na další členské země,“ reagovala polská premiérka.