Půlhodinová schůzka proběhla na okraj mezinárodní konference o klimatu. [celá zpráva]

Obama během ní vyjádřil lítost nad nedávným sestřelením ruského suchoje a nad smrtí jeho pilota. Moskva by se přesto podle něj měla zasadit o zmírnění napětí mezí ní a Tureckem v důsledku tohoto incidentu.

Německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem

Německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem

FOTO: ČTK/AP

Americký prezident současně zopakoval, že by se RuskoSýrii mělo soustředit na boj s Islámským státem a nikoliv na další opozičníky, kteří bojují proti silám syrského prezidenta Bašára Asada. USA nadále trvají na Asadově odchodu po skončení přechodné fáze, během níž by se do vlády zapojila i syrská opozice. Obama podle vyjádření Kremlu trvá na politickém řešení v Sýrii.

Oba státníci také hovořili o krizi na Ukrajině a dodržování příměří v její východní části.

Postup boje proti Islámskému státu následně společně konzultovali i náčelníci generálního štábu ruské a americké armády generálové Valerij Gerasimov a Joseph Dunford.

Sešel se i s Merkelovou

Vladimir Putin se později sešel také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle německé strany probírali především krizi v Sýrii a boj s Islámským státem.

Když pak došlo na téma Ukrajina, zapojil se do rozhovoru i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.