Ve Francii budou určitě pohřbeni Omar Ismail Mostefai, který se narodil na pařížském předměstí Courcouronnes a žil ve městě Chartres, a Samy Amimour, jenž žil v Drancy.

Radnice v Courcouronnes již oznámila, že Mostefai nebude na místním hřbitově uložen, protože v „muslimské části už není místo”. Starosta Chartres sdělil, že žádnou žádost ohledně Mostefaiova pohřbu neobdržel. Podobně se vyjádřil i starosta Drancy, tamní hřbitov podle něj nemá muslimskou část.

Ostatní teroristi žili v Belgii a jejich těla tam pravděpodobně budou převezena, ledaže by jejich rodiny výslovně požádaly o pohřeb v místě úmrtí, tedy ve Francii. Pak by palčivý problém, kam pohřbít atentátníky, zdědila pařížská radnice.

Problém byl už s pohřby vrahů z Charlie Hebdo

Francie otázku kolem pohřbu teroristů neřeší poprvé. Francouzský islamista Mohamed Merah, který v roce 2012 zavraždil na ulici v Toulouse tři židovské děti a rabína, měl normální pohřeb v obci Cornebarrieu poté, co Alžírsko odmítlo žádost jeho rodiny, aby byl Merah pohřben ve své rodné zemi. Starosta si pohřeb nepřál, ale musel se podřídit zákonu. [celá zpráva]

Pohřeb teroristů, kteří vraždili v lednu v redakci Charlie Hebdo, byl o něco diskrétnější, poznamenává Le Figaro. Rodina bratrů Kouachiových původně žádala pohřeb v obci Dammartin-en-Goële, kde byla dvojice při zásahu zabita, ale pak od toho ustoupila. Said Kouachi byl nakonec pohřben v Remeši. Tamní úřady byly proti tomu, ale nakonec se musely podřídit zákonu. Chérif Kouachi byl pohřben v noci v obci Gennevilliers, nikdo z jeho rodiny nebyl přítomen. Další terorista Amedy Coulibaly, který útočil v obchodě s košer potravinami, leží na pařížském hřbitově Thiais. Pohřbít ho musela nechat radnice. Hroby všech tří teroristů jsou anonymní. [celá zpráva]

Podle zákona existují tři možnosti: zesnulý může být pohřben v místě trvalého bydliště, tam, kde zemřel, nebo tam, kde už jeho rodina vlastní hrobku.

Expert na ekonomii a právo v pohřebnictví Jean-Luc Bringuier soudí, že jediný způsob, jak zajistit, aby se hroby teroristů nestaly poutním místem, je pohřbít mrtvé anonymně. Takové rozhodnutí podle něj kvůli možnému „narušení veřejného pořádku” náleží starostovi dané obce. „Na rodině je, aby zaplatila pohřeb. Pokud na to nemá prostředky, pak je to na veřejných institucích,” řekl Bringuier.