Policie při 22 raziích zadržela 16 podezřelých, jeden člověk utrpěl zranění při kolizi s policejním vozidlem. S odkazem na prokuraturu agentura uvedla, že Salah Abdeslam, který se podílel na teroru v Paříži, mezi zadrženými není.

Některá místa v metropoli policie během razie evakuovala. Lidé byli vyzváni, aby nevycházeli ven a nezůstávali u oken. Zatím není jasné, proti komu konkrétně byla akce zaměřena. Policisté v jednom případě použili k zablokování ulice i autobus městské hromadné dopravy.

Podle agentury AFP operace skončila krátce po 23:30.

Operace podle televize RTBF, která odkázala na zdroj z policie, probíhala také ve valonském městě Charleroi, kde se nachází letiště Brusel Jih.

Velká belgická média na žádost úřadů shodně uvedla, že o akci nebudou poskytovat žádné informace, aby operaci nenarušila.

Policie se domnívá, že se v Bruselu zřejmě skrývá mimo jiné Salah Abdeslam, který řídil jedno z aut teroristů v Paříži. Salaha minulou sobotu, tedy na druhý den po útocích, vyzvedli dva belgičtí známí a zavezli ho zpět do Belgie, kde se jeho stopa ztratila. V sobotu se však médiím přihlásili dva jeho kamarádi a vypověděli, že jim Abdeslam volal z Bruselu.

Belgický deník La Libre Belgique na svých internetových stránkách uvedl, že Abdeslama údajně vystopovali policisté v okolí Lutychu. Prý jim ale unikl a ujel ve voze BMW směrem do Německa. Oficiální zdroje tuto informaci nepotvrdily.

Salah Abdeslam policii stále uniká.

Salah Abdeslam policii stále uniká.

FOTO: ČTK/AP

„Ohrožení je považováno za vážné a bezprostřední,“ citovala belgického premiéra Charlese Michela agentura AP.

Pro zbytek země platí druhý stupeň ohrožení. Podle Michela zůstanou zavřené školy, bude posílena policie. Mimo provoz zůstane rovněž metro a podzemní tramvajová doprava.

Zatím není jasné, jak dlouho mimořádná opatření potrvají.

V souvislosti s atentáty v Paříži byl v Bruselu vyhlášen stav nejvyššího ohrožení v sobotu. Policisté nalezli ve čtvrti Molenbeek množství zbraní a výbušnin a nadále pátrají po nejméně dvou podezřelých. „Situaci sledujeme každou minutu. Není důvod to tajit. Existuje reálná hrozba, ale pracujeme dnem i nocí na vypořádání se s ní,“ doplnil. Podle starosty čtvrti Schaerbeek Bernarda Clerfaye se v Bruselu nacházejí dva teroristé přichystaní zaútočit.

V metropoli byla zrušena také všechna fotbalová utkání, stejně jako další sportovní klání. Zavřených zůstalo i mnoho plaveckých bazénů a také ve spoustě kaváren a restaurací byla v sobotu v 18:00 hodin už tma. Odvolán byl mimo jiné i koncert populárního francouzského rockera Johnnyho Hallydaye.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu