"Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt," prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jednalo se podle něj o silnou trhavinu. „Podle odhadů našich expertů bylo na palubě výbušné zařízení o síle až jednoho kilogramu TNT. Zařízení na palubě vybuchlo a roztrhlo trup. Proto byly trosky rozesety ve velké vzdálenosti od sebe,“ cituje Bortnikova agentura TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin v této souvislosti oznámil, že je potřeba zintenzívnit nálety na Islámský stát a dodal, že Moskva najde lidi, kteří jsou za tragédii odpovědní.

Nabízejí miliardovou odměnu

„Najdeme teroristy, ať se skrývají kdekoli, a potrestáme,” řekl Putin podle agentury Reuters. FSB vypsala na dopadení pachatelů odměnu 50 miliónů dolarů, tedy v přepočtu asi 1,27 miliardy korun.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Trosky ruského letadla na Sinaji. Zdroj: Reuters

Dopravní letoun airbus A321 ruských aerolinií Kogalymavia byl na cestě z egyptského letoviska Šarm aš-Šajchu do Petrohradu, po necelé půl hodině se ale zřítil nad Sinajským poloostrovem asi 100 kilometrů jižně od města Al-Aríše.

Na palubě bylo 217 cestujících a sedm členů posádky. Všichni zahynuli. Kromě Rusů v letadle cestovali také pasažéři ukrajinské a běloruské národnosti.

O tom, že za říjnovou tragédií stáli teroristé, se spekulovalo od začátku, později se k verzi s bombou oficiálně přiklonily i americké a britské tajné služby a političtí představitelé obou zemí. Rusové i Egypťané byli zdrženlivější a hovořili o tom, že je potřeba počkat až na závěry vyšetřování.