„Překročili určitý mezník. Rozhodně změnili svou taktiku. Změnili své uvažování o tom, jak útočit na nepřátele,“ řekl deníku The New York Times William McCants, odborník na islámský terorismus a autor knihy Apokalypsa jménem ISIS.

Když se Islámský stát před dvěma týdny přihlásil k odpovědnosti za útok na ruské dopravní letadlo s 224 lidmi na palubě, spekulovali odborníci, zda nešlo spíše o samostatnou akci džihádistů ze Sinajského poloostrova.

V případě teroristických útoků v Paříži už ale není pochyb, že civilisty zabíjeli přívrženci Islámského státu. Jeden z nich se před časem marně snažil vycestovat do Sýrie.

Jejich cílem je nekonvenční gerilová válka v ulicíchFranck Chaix, bývalý šéf francouzských speciálních policejní jednotek G.I.G.N

Motivací útoků Al-Káidy na Západě bylo vyburcovat Spojené státy a jejich spojence k vojenským intervencím, které by vedly ke svržení vlád v arabských zemích a pomohly by islamistům dostat se k moci.

V případě Islámského státu, který už de facto funguje jako státní celek, je ale motivy třeba hledat jinde. Může jít o snahu zastrašit Západ. Spíš než ke konci ofenzívy vedené Američany to ale nejspíš povede ke zintenzivnění náletů, možná i pozemnímu útoku, spekulují The New York Times.

Útok na ruský airbus kromě výše zmíněného znamená také to, že džihádisté dostávají přímé pokyny od Islámského státu v Sýrii a Iráku, což je pro západní spojence další znepokojující zpráva.

Oficiální počet obětí pařížských útoků zůstává na čísle 129, napsala BBC s odvoláním na pařížské nemocnice. Nepotvrdila se tak dřívější informace agentury AFP, která v neděli večer napsala, že svým zraněním v nemocnici v neděli podlehli další tři lidé.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu