Zřejmě více než desítka teroristů zaútočila kolem 21:20 SEČ koordinovaně na sedmi místech, v úzkém centru Paříže a na stadiónu, kde právě zápasu mezi Francií a Německem přihlížely desítky tisíc lidí včetně prezidenta Françoise Hollandea.

Terčem útoků se staly také restaurace v centru a koncertní sál, tedy místa, kam večer přišli obyvatelé města za zábavou. Malé skupiny útočníků byly podle svědků ozbrojeny samopaly a dalšími palnými zbraněmi, na obličejích neměli žádné masky.

U stadiónu Stade de France nastaly zmatky v okamžiku, kdy se lidé dozvěděli, že došlo k výbuchům, po kterých byl prezident Hollande odvezen do bezpečí, aby následně řídil bezpečnostní opatření z ministerstva vnitra a mimořádné zasedání vlády.

Část diváků se uchýlila na trávník hřiště a čekala na postupnou evakuaci. Policie potvrdila, že se jednalo o dva sebevražedné a jeden bombový útok.

Tři útočníci v Bataclanu 

Přinejmenším tři velmi mladí útočníci stříleli do davu v koncertní síni Bataclan, v níž zůstali diváci uvězněni. Hovořilo se až o několika stovkách zadržovaných osob a stovce mrtvých. [celá zpráva]

Podle policie byli tři teroristé v koncertní síni zabiti. Kapacita sálu v blízkosti místa, kde v lednu extremisté zaútočili na redakci časopisu Charlie Hebdo, je až 1500 diváků. Už v minulosti se hovořilo o tom, že by se mohl stát terčem útoků kvůli svému programu. Koncert zde večer pořádala americká skupina Eagles of Death Metal.

Po incidentech policie uzavřela metro v centru, přesně pět linek. Pařížané byli starostkou vyzváni, aby nevycházeli z domů, řada lidí ale zůstala v ulicích bez možnosti rychle se dostat do bytů, a to včetně mnoha turistů.

Město oznámilo, že zůstanou zavřeny školy včetně univerzit, které mají vyučování v sobotu. Hollande po zasedání krizového štábu vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie.

Celosvětová solidarita

Počet zraněných se odhaduje na desítky. Do nemocnic byli povoláni lékaři a zdravotníci včetně těch, kteří jsou součástí transplantačních týmů.

Dění v Paříži se během noci z pátku na sobotu stalo nejsledovanější aktualitou na sociálních sítích. Na Twitteru vyjadřují lidé z celého světa solidaritu hashtagem #PrayForParis (Modlete se za Paříž).

Lidé také sdílejí fotky slavných budov nasvícených v barvách francouzské trikolóry - což byla jedna z forem podpory Francouzů po lednovém atentátu na redakci týdeníku Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 lidí.

Do červené, modré a bílé se tehdy oděly například londýnský stadion Wembley či newyorský mrakodrap Empire State Building.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouzská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu