Původní zprávy zmiňovaly šest mrtvých, ale televize Markíza v pátek večer uvedla, že zahynulo sedm lidí. „Policisté našli tělo dalšího člověka. Na místě jsou i potápěči, protože část vrtulníku se zřítila do řeky Laborec,“ uvedla televize.

Přelet vrtulníku přes hranice zaznamenali slovenští policisté ještě v noci ze středy na čtvrtek, ale pátrání zkomplikovala hustá mlha.

„Když se v pátek mlha zvedla, objevili jsme trosky vrtulníku. Bylo nalezeno šest obětí,“ řekl odpoledně na mimořádné tiskové slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Vrtulník Mi2. Ilustrační foto

Vrtulník Mi-2. Ilustrační foto

FOTO: Profimedia.cz

Vyšetřovatelé prověřují informace o tom, že vrtulník mohli využívat pašeráci lidí. Kaliňák to ale nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Pokud lidé na palubě byli migranti, jednalo by se o první podobný případ na Slovensku.

Ukrajinská pohraniční stráž později uvedla, že na palubě zříceného vrtulníku byli „dva občané Ukrajiny a čtyři běženci ze zemí jihovýchodní Asie, mezi nimiž byly dvě ženy”. Vrtulník „nejspíše sloužil k pašování nelegálních migrantů”.

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov listu Ukrajinska pravda řekl, že vrtulník nepatřil ani vojenskému letectvu, ani armádě. Hranici nejspíše přelétal ve výšce menší než 50 metrů, a proto jej ukrajinští vojáci nezaznamenali. Zařízení pro odhalování letů v tak nízkých výškách mají podle mluvčího jen pohraničníci.

Pilot vrtulníku se podle Kaliňáka snažil vyhnout radarům. „Letěl velmi nízko a dělal nebezpečné manévry,“ dodal ministr.