Počet lidí, kteří již běžencům nějakým způsobem pomohli, se podle ankety od počátku září do počátku listopadu sice mírně zvýšil z 18 na 21 procent, do budoucna má ale v plánu uprchlíkům pomáhat již jen 17 procent Němců. Ještě před dvěma měsíci se přitom chystalo nějakým způsobem příchozí podporovat 23 procent oslovených. Vůbec pomáhat nechce 62 procent lidí, což je o tři procentní body více než při zářijovém průzkumu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Výrazně méně lidí si také dokáže představit, že by uprchlíkům pomohli peněžitým darem (13 procent místo zářijových 18). Mezi lidmi, kteří pro běžence zatím nic neudělali, si také stále více lidí myslí, že stát už migranty podporuje dostatečně (31 procent místo zářijových 27).

Z dotázaných, kteří nějak uprchlíkům již pomohli, darovala valná většina oblečení či hračky. Další se nabídli jako doprovod při vyřizování dokumentů na úřadech nebo ve školách. Část dotázaných darovala peníze. Jen velmi málo respondentů přijalo samo uprchlíky u sebe doma.