Operace se soustředila především na Severní Porýní-Vestfálsko, uvedla mluvčí policie. Razie proběhly mimo jiné ve 24 domech v Essenu, Gelsenkirchenu a Hildesheimu. Prohledáno bylo i několik obchodů, uvedl web týdeníku Focus. Právě v Esssenu byl zadržen šéf gangu.

Akce se účastnili i příslušníci speciálních policejních jednotek a pomáhají jimi venkovští policisté. Zabavili policisté velké množství falešných pasů z různých zemí světa i další dokumenty související s činností skupiny. Kromě toho nalezli u podezřelých mačety, meče, nože a munici pro střelné zbraně.

Za jednoho uprchlíka 10 tisíc eur

Operace proběhla v souvislosti s vyšetřováním hildesheimské prokuratury. Spuštěna byla proto, že mnoho uprchlíků se dostalo do Německa s pomocí podsvětí. Podle zdrojů deníku Bild se policisté zaměřili na několik libanonských rodinných klanů. Skupina údajně vyráběla falešné pasy a s jejich pomocí nezákonně dopravovala běžence z Libanonu a ze Sýrie do Německa.

Převáděči údajně využívali k cestám běženců do Německa leteckou dopravu, za převoz jednoho člověka požadovali 10 000 eur (271 000 Kč).

Německá zpravodajská služba BND zjistila, že vysoce profesionální struktura vedoucí z Turecka do Řecka, Itálie a Francie už dosáhla i do Afghánistánu. Proto se podle ní dá předpokládat, že bude do EU přicházet více uprchlíků z této válkou zmítané země, kde je na postupu radikální hnutí Tálibán. [celá zpráva]