Ruch, jaký nyní panuje v malé německé vesnici, tu dlouho nebyl. Desítky dobrovolníků nepřetržitě pracují v bývalé kancelářské budově, která se má proměnit v azylové centrum pro stovky uprchlíků.

V místě, kde není téměř žádná infrastruktura, a kde chybí i řada obchodů se zbožím pro každodenní potřebu, budí rozhodnutí o přijetí takového počtu lidí velké obavy.

Najdou se ale i jedinci, kteří to berou jako výzvu. „Očekáváme, že v nejbližších dnech sem dorazí 500 běženců, později by jejich počet měl vzrůst na 750. Je to pro nás výzva, kterou určitě zvládneme. Kdybych si to nemysleli, nebyli bychom tady,” uvedl pro agenturu Reuters Jens Meier, dobrovolník a člen německé organizace sociální pomoci Worker's Samaritan Federation (ASB).

Původní počet byl ještě vyšší 

Místní úřady v souvislosti s celou situací uvedly, že původní počet přijatých migrantů měl být ještě větší, počítalo se s tisícovkou uprchlíků. Kvůli protestům ale byl jejich počet následně snížen na 750.

Německo v letošním roce očekává rekordní příliv více než 800 000 migrantů, což je více než dvojnásobek z předchozích let.

V návaznosti na vývoj situace v posledních měsících země schválila přísnější pravidla, která mají urychlit udělování azylu v zemi a přerozdělování migrantů převážně z jihovýchodní Evropy.