Podle posledních údajů se očekává, že počet běženců, kteří dorazí do Švédska do konce roku 2015, dosáhne počtu 190 000 lidí. V prvních devíti měsících ve Švédsku požádalo o azyl přes 73 tisíc lidí.

„Nejsem sama, kdo si myslí, že při přílivu 190 tisíc lidí každý rok není možné udržovat stávající systém země. V dlouhodobém horizontu se systém, jak ho známe, zhroutí. Nejhorší na tom je, že jsem v poslední době slyšela vyjádření ze stran ostatních států, která mě velmi znepokojila,” uvedla Wallströmová v rozhovoru, který citoval server Dailymail.

Zvyšující se útoky na centra s migranty

Jak Wallströmová dodala, není se ani čemu divit, že ze strany veřejnosti je cítit stále menší podpora vůči migrantům. Jako příklad uvedla nedávný žhářský útok na azylové centrum v malém městě Munkedal na jihu země.

Při útoku nebyl nikdo z migrantů zraněn, několik lidí se nadýchalo kouře. Od počátku roku došlo po celé zemi k 15 podobným útokům na místa, kde jsou umisťováni migranti. V deseti případech se jednalo o prokázaný úmyslný trestný čin.

Švédsko s populací přes 9,8 miliónu lidí je jednou ze zemí Evropské unie, která přijala největší počet uprchlíků, v přepočtu na velikost populace.