„Čtrnáct lidí zůstává v autobuse nebo okolo něj a odmítá se přesunout do azylového centra,“ potvrdila deníku The Guardian mluvčí švédského imigračního úřadu Maria Lofrgenová. Dodala, že situaci na místě spolu s migračními úředníky řeší policisté. Ve skupině jsou lidé, kteří pocházejí převážně ze Sýrie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

To, že by její úřad odvezl skupinu asi šedesáti žadatelů o azyl do naprosté izolace, Lofrgenová odmítá. „Není pravda, že je to pustina, je tam obchod a jezdí tam autobusy,“ upřesnila.

Až 10 tisíc azylantů týdně

Rozvážení migrantů do odlehlých oblastí imigrační úřad vysvětluje tím, že jich přichází až 10 tisíc týdně a úřad že už je prostě nemá kde jinde ubytovávat.

Uprchlíky chce Švédsko ubytovat ve vesnici Limedsforsen u norských hranic

Uprchlíky chce Švédsko ubytovat ve vesnici Limedsforsen u norských hranic.

FOTO: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

„S tím, jak bude počet žadatelů o azyl dál růst, bude ubytování, které budeme schopni najít, dál a dál od velkých měst,“ vysvětlila mluvčí imigračního úřadu a dodala, že si běženci dosud stěžovali jen velmi ojediněle.

Švédsko má necelých deset miliónů obyvatel a očekává, že do konce letošního roku obdrží na 190 000 žádostí o azyl. Spolu s Německem se tak tato skandinávská země řadí k migrační krizí nejvíce zatíženým zemím.