Útok na kandidátku, která není členkou žádné politické strany, ale patří mezi favority voleb, se odehrál na trhu v městské části Braunsfeld, kde byla 58letá Rekerová v rámci své předvolební kampaně.

Její spolupracovník Frederik Schorn agentuře DPA řekl, že zraněných bylo několik.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

FOTO: Oliver Berg, ČTK/AP

„Paní Rekerová je mezi poškozenými,” potvrdil. Zraněn byl prý i jeden z členů jejího volebního týmu.

Přestože je Rekerová bezpartijní kandidátkou, má podporu Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, Zelených a liberální FDP, a patří mezi favoritky voleb.

Kandidátka na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová

Kandidátka na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová

FOTO: Oliver Berg, ČTK/AP

Policie potvrdila, že se ráno u informačního stánku CDU muž s nožem napadl Rekerovou a další čtyři lidi. Očitý svědek události řekl Die Welt, že šlo o dlouhý nůž ve tvaru mačety.

Politička byla zasažena do krku.

Motivem činu byla nenávist k cizincům

Server Rheinische Post napsal, že pachatel zůstal po útoku klidně stát na místě a řekl: "Musel jsem to udělat. Chráním vás všechny." Zadržený podle německých médií řekl, že motivem jeho činu byla vstřícná politika kancléřky Angely Merkelové i Rekerové vůči uprchlíkům.

Zřejmé politické, xenofobní a protiimigrační motivy činu v sobotu na tiskové konferenci potvrdili i vyšetřovatelé. Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers řekl, že se vyšetřování zaměřuje tímto směrem. Muže při útoku přemohl policista z povolání, který však byl zrovna mimo službu.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

FOTO: Federico Gambarini, ČTK/AP

Zadrženým je mladý Němec, který podle šéfa místních kriminalistů Norberta Wagnera přiznal motivaci nenávisti vůči cizincům. Podle vlastní výpovědi je muž prý delší dobu nezaměstnaný, žije na sociálních dávkách a dříve pracoval jako malíř pokojů a lakýrník. Sousedé ho popsali jako nenápadného člověka. „Žil ve svém bytě sám,” řekl Wagner.

Zděšení politici

Čin odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla, že je ohromena.  O "hlubokém šoku" hovořil také německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, který útok označil za "otřesný a zbabělý".

Odcházející kolínský starosta Jürgen Roters řekl, že je hluboce šokován. Oznámil také, že zraněná politička bude operována. Kandidát sociální demokracie (SPD) na starostu a hlavní soupeř Rekerové Jochen Ott přerušil volební kampaň.

Šéf SPD Sigmar Gabriel na Facebooku napsal, že je tímto „zákeřným násilným činem šokován”. „Násilí nemá v politické debatě v Německu místo,” dodal.

„Myslíme na Henriette Rekerovou a další zraněné při útoku nožem,” napsal na Twitteru mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Šéf Zelených Cem Özdemir vyjádřil zděšení nad tím, „kolik potenciálu násilí je u některých lidí ve společnosti.”

Podobně se vyjádřil také předseda FDP Christian Lindner, který řekl, že jde o "podlý a nesmyslný čin, který je nakonec namířen proti všem, kteří se zasazují o demokracii".