Hlavní obsah

Ideální divočina pro zvěř? Okolí Černobylu, tvrdí studie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Třicet let po ničivé explozi jaderného reaktoru v ukrajinském Černobylu se v okolí místa radioaktivní katastrofy skvěle daří divoké zvěři. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou zveřejnil odborný časopis Current Biology. O článku informovala agentura AP.

Foto: Gleb Garanich/Files, Reuters

Graffiti na zdi v liduprázdném městě Pripjať. Na pozadí zapečetěný havarovaný čtvrtý blok elektrárny Černobyl.

Článek

"Netvrdíme, že radioaktivita zvířatům prospívá," komentoval výsledky zkoumání Jim Smith s univerzity v britském Portsmouthu, který studii vedl. "Tvrdíme ale, že následky lidského chování mohou být pro některé druhy zvěře škodlivější než radiace," dodal.

Výbuch jaderné elektrárny v dubnu 1986 doprovázel mohutný únik radioaktivity, který zasáhl rozlehlou oblast v okolí elektrárny i v sousedním Bělorusku. Tamní úřady evakuovaly zónu, kde do té doby žilo 20 000 lidí, a vytvořily v ní rezervaci o ploše 2160 čtverečních kilometrů. Na život v ní se soustředil zájem vědců.

Ukázalo se, že v zóně postižené před třiceti lety radioaktivním zamořením se výborně daří losům, jelenům, kancům a vlkům. Vědci je sledovali pomocí leteckého snímkování a sledováním jejich stop ve sněhu.

V počtech divoké zvěře přitom nezjistili žádný rozdíl ve srovnání s jinými rezervacemi v Bělorusku. Kvůli zákazu lovu je dokonce ve vyklizené oblasti sedminásobně vyšší počet vlků, než je jinde v kraji obvyklé.

Někteří vědci ale považují výsledky studie za příliš optimistické. "Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že v této oblasti kypí život," řekl agentuře AP biolog Timothy Mousseau z univerzity v americké Jižní Karolíně. Mnohé druhy zvěře měly podle něj velký problém se do okolí Černobylu po výbuchu vrátit. Některé vykazovaly těžké zdravotní poruchy v důsledku ozáření.

Reklama

Výběr článků

Načítám