"Zvládneme to, o tom jsem pevně přesvědčená," uvedla Merkelová. Jejím úkolem jako spolkové kancléřky je v nastalé "historické zkoušce" prý hlavně "dát do toho všechno a mít optimismus i vnitřní jistotu, že jde o řešitelný úkol".

Merkelová v rozhovoru rovněž odmítla, že by uvažovala o zastavení příjmu uprchlíků v Německu. "Jak by to asi fungovalo? Nemůžete jen tak uzavřít hranici," prohlásila.

Kritika z vlastních řad

Kromě tisíců demonstrantů, kteří se účastní pondělních demonstrací organizovaných v Drážďanech hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) a středečních protestů svolávaných do durynského Erfurtu pravicově konzervativní stranou Alternativa pro Německo, musí Merkelová v poslední době čelit i tlaku z vlastních řad.

Nejsilnějším kritikem azylové politiky spolkové vlády je Horst Seehofer, bavorský premiér a předseda Křesťansko-sociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny Křesťansko-demokratické unie (CDU). Dnes navíc zaslalo Merkelové petici vyjadřující nesouhlas s jejím konáním v uprchlické krizi 34 předsedů krajských sdružení CDU, starostů a zemských poslanců této strany z osmi spolkových zemí. Kancléřka podle nich jedná v rozporu s programem strany.

Německo se v současnosti potýká s nejsilnější přistěhovaleckou vlnou v novodobé historii. Letos vláda očekává 800 000 žadatelů o azyl, neoficiálně se hovoří až o 1,5 miliónu běženců.