Orbán zdůraznil, že je potřeba ochránit evropské hodnoty. „Lidé v ohrožení mají právo na pomoc, ale nemohou si vybírat, která země jim pomůže. Pokud už nejsou v ohrožení života, dorazili do bezpečné země, nemohou jít dál. Uprchlík à la carte neexistuje,“ uvedl Orbán.

Předseda maďarské vlády vyjádřil politování nad tím, že Evropa je v otázce uprchlíků rozdělena. „To je stejně velký problém jako migrační krize sama,“ konstatoval Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán

FOTO: Laszlo Balogh , Reuters

Maďarský premiér upozornil, že do Maďarska přišli migranti ze stovky různých zemí, nejen ze Sýrie. „Maďarsko nemohou přinutit, aby o špatné věci – o migrační krizi – přemýšlelo jako o dobré věci, která vyřeší demografickou krizi. Evropa musí dát jasně najevo, že nemůže přijmout každého a nepodporuje nekontrolovatelný proces,“ dodal Orbán.

Společná ochrana hranic

Společnou ochranu hranic připravují státy visegrádské skupiny. Ministr šéf maďarského úřadu vlády János Lázár na čtvrteční tiskové konferenci v Budapešti potvrdil, že představitelé České republiky, Polska, SlovenskaMaďarska už o tom jednají.

Maďarský premiér Viktor Orbán podle Lázára v tomto směru podniká příslušné diplomatické kroky. „Visegrádská čtyřka prokázala v souvislosti s uprchlickou krizí solidaritu výjimečného významu,“ konstatoval ministr.

V souvislosti s pokračujícím přílivem migrantů přes maďarsko-chorvatskou hranici Lázár upozornil, že pokud Chorvatsko není schopné dostát závazným unijním azylovým předpisům a registrovat přicházející běžence, pak to vyvolává pochyby o oprávněnosti chorvatského členství v Evropské unii i o jeho připravenosti na vstup do schengenského prostoru.

Zároveň naznačil, že po dobudování hraniční bariéry dojde k uzavření maďarsko-chorvatské zelené hranice. „Byl dokončen 78kilometrový a 38kilometrový úsek zátarasu. To je jediné, čemu organizátoři migračního přesunu rozumí,“ uvedl.

Podle Lázára se dá očekávat, že ještě tento týden překročí maďarské hranice 300tisící uprchlík od začátku roku.