Šéf Putinovy kanceláře Sergej Ivanov řekl, že Rusko o pomoc požádala syrská vláda. „Syrský prezident požádal vedení naší země o vojenskou pomoc,“ uvedl.

Kancelář syrského prezidenta Bašára Asada to později potvrdila. Damašek upozorňoval už minulý týden, že v případě potřeby se na Moskvu obrátí, aby vojensky pomohla.

V Putinově žádosti k senátorům se hovoří o „nasazení armádního kontingentu Ruské federace“ na základě „univerzálně uznávaných principů a norem mezinárodního práva“. Podle Kremlu však jde jen o nasazení letectva.

Rusové už v uplynulých týdnech vybudovali předsunutou leteckou základnu v syrské Latakíji. Moskva je dlouhodobým Asadovým spojencem.

Čtěte také:
Rusové mají v Sýrii desítky bojových letadel
WSJ: Rusko v Sýrii buduje dvě nové základny
Bude to jako druhý Afghánistán, varují syrští povstalci
Ruské bezpilotní letouny v Sýrii podnikají průzkum
Ruští vojáci odmítli jít do Sýrie  

To, že by se ruské letouny mohly připojit k náletům proti radikálům z Islámského státu, už Putin avizoval. Prozatím ale vyloučil nasazení bojových sil na zemi. [celá zpráva]

Žádost obratem schválili

Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková ve středu dopoledne uvedla, že senátoři se budou prezidentovou žádostí zabývat ještě dnes. Jen o pár minut později přišla zpráva, že komora žádost jednomyslně schválila.

Ruský prezident se naposledy s podobným požadavkem na Radu federace obrátil loni během obsazování krymského poloostrova, i tehdy hned obdržel svolení.

Údajně už útočí

Podle některých blízkovýchodních médií už ruská letadla zahájila v Sýrii útoky, ale Kreml to odmítl potvrdit.

Rusové mají už několik dní v Latakíji desítky bojových letadel a podle středeční zprávy izraelského serveru Debkafiles tam přistála další letka útočných a stíhacích letounů Su-34.

Současně bylo oznámeno, že Pentagon přes Bagdád otevřel komunikační kanál s Ruskem, aby se koordinovaly vojenské akce obou stran. Američané a jejich spojenci na Islámský stát v Sýrii útočí už od loňska.

USA rovněž už předminulý týden obnovily vojenskou spolupráci s Ruskem, přerušenou po loňské anexi Krymu Ruskem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Satelitní záběry zachycují ruskou vojenskou techniku v Sýrii.

Spojené státy před ruskou intervencí v Sýrii varovaly. Podle nich může způsobit ještě větší násilnosti a nestabilitu v Sýrii. Washington s Moskvou o věci intenzivně jedná, po úterní schůzce prezidentů Vladimira Putina a Baracka Obamy se ještě ve středu znovu sejdou ministři zahraničí Sergej Lavrov a John Kerry, uvedla agentura Interfax. Bude to už třetí schůzka v posledních dnech.