„Vládě se situace s uprchlíky zcela vymkla z rukou,“ řekl Seehofer v úterý na sjezdu vládní strany CDU v Horních Francích v Kloster Banzu.

Krizi podle něj vyvolala Merkelová, která v podstatě vyzvala běžence, aby se vrhli do Německa. „Pravidla, která byla nastavena, byla samotným Německem potlačena,” poznamenal Seehofer. Narážel na to, že Berlín před časem pozastavil platnost Dublinských úmluv a oznámil, že se ujme žádosti o azyl každého uprchlíka ze Sýrie bez ohledu na to, že by takovou žádost měla vyřizovat jiná země. [celá zpráva]

První máz piva ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer.

První máz piva ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer.

FOTO: Michaela Rehle, Reuters

Země ale příjem migrantů nezvládá a naprosto nefungují pravidla pro jejich přerozdělování, upozornil. Dodal, že situace kolem uprchlíků není v Německu dramatičtější jen díky nasazení obcí, charitativních organizací a policie.

Uprchlík si dělá selfie s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Uprchlík si dělá selfie s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Seehofer se však současně jednoznačně postavil za přerozdělení uprchlíků po celé Evropské unii. V té podle něj musí „konečně nastoupit spolupráce a solidarita“.

„Dělba práce není o tom, že jedni budou mluvit o morálce, mravnosti a lidskosti a ostatní budou zodpovědní za práci a zdroje. V současné době děláme většinu práce za celou Evropu," podotkl Seehofer. To se musí podle něj rychle změnit.

Počet migrantů, kteří by měli být přerozděleni do zemí EU

Počet migrantů, kteří by měli být přerozděleni do zemí EU

FOTO: David Ryneš, Novinky

Do Německa už letos dorazilo přes 520 tisíc migrantů, uvedl ve svém středečním vydání list Thüringer Allgemeine s odvoláním na interní údaje Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). [celá zpráva]

Jenom během prvních tří zářijových týdnů bylo v Německu nově zaregistrováno 107 464 uprchlíků, což je rekord a o 300 více než za celý srpen.